Adli bilimler açısından yanmış insan kemiklerinin incelenmesi
Examination of burnt human bones in the way of forensic science
- Tez No: 590660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Adli olaylarda suç olgusu ve olayların değerlendirilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle yeni teknolojik gelişmelerle birlikte suç türlerinde ve suçun ne şekilde işlendigi ile ilgili farklı çalışmalar ortaya çıkmaktadır. Ölüm olayının gerçekleşmesi ve üzerinden uzun zaman geçmesi nedeniyle yapılan tanıların zorlaştığı durumlarda fiziki antropolojinin bir alt dalı olan adli antropoloji uygulamalarından yararlanılmaktadır. Yanmış kemikler özellikle taşıt kazalarında, toplu felaketlerde veya ev yangını gibi çeşitli vaka türlerinde karşımıza çıkmaktadır. Adli antropolojik yaklaşım bu tür adli olayların çözümlenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bu çalışma ile yanmış insan kemiklerine herhangi bir tanı koyulamadığında, yani parmak izi ya da vücut bütünlüğü bulunmamasından kaynaklı kimliklendirme yapılamadığında, kemik ve diş kalıntıları incelenerek bulguların insana ait olduğu tespit edilir. Daha sonra da yapılan bu çalışma kemik kalıntıları üzerinde cinsiyet, yaş, boy, ırk ve patolojik bulgular değerlendirilerek olayın aydınlatılmasına katkıda bulunmaktır. Literatürde yapılan çalışmalar incelendiğinde, yanmış insan kemiklerinin yapısında ısı etkisiyle histolojik ve morfolojik değişiklikler meydana geldiği anlaşılmaktadır. Oluşan bu değişiklikler sıcaklığın derecesinin anlaşılmasına ve buna bağlı olarak hızlandırıcı madde varlığının tespitine dayanmaktadır. Isı kaynaklı değişiklikler; kemiklerin ve dişlerin maruz kaldığı sıcaklığın yarattığı yapısal farklılıkları, kemiğin ısı kaynaklı renk değişikliklerini ve histolojik değişmeleri içermektedir. Yanma olaylarında kemikler ve dişler, yüksek sıcaklığın etkisiyle yanma yoğunluğu, ulaşılan maksimum sıcaklık, kullanılan hızlandırıcının cinsi, ısıya maruz kalma süresi hakkında bize yol göstermekte ve adli olayların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek sıcaklığın etkisiyle kemikler ve dişlerin kimyasal yapıları değişikliğe uğramaktadır. Bu değişikliklere paralel olarak morfolojik yapılarında (renk, büzülme, kırılma ve parçalanma) farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Ayrıca literatürde incelenen çalışmalardan sıcaklık derecesiyle yanma süresinin kemikler ve dişler üzerinde renk değişikliklerine sebep olduğu görülmüştür. Adli olaylarda yanmış kemikler ve dişlerdeki renk değişiklikleri, sıcaklığın derecesini belirlemek için kullanılmakta ve DNA analizinin uygulanabilirliği konusunda yardımcı olmaktadır. Yapılan bu tez çalışması; yanma durumunun gerçekleştiği bir olayda insan kemikleri ve dişlerin yardımıyla kimliklendirilmenin yapılabileceğini, adli antropolojinin yanma olaylarında adli olayların çözülmesine katkısının büyük olduğunu ve kimliklendirme yapılması için multidisipliner çalışılması gerektiği bir kez daha vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The fact of crime and the evaluation of the events have great importance in forensic cases. Especially with the new technological developments, different studies have emerged about the types of crime and how the crime is committed. Forensic Anthropology, which is one of the sub-branches of Physical Anthropology, is used when it is difficult to diagnose to a case due to the longness of the time after the occurrence of death. Burned bones are especially encountered in car accidents, mass disasters or other cases such as house fire. Forensic anthropological approach helps such forensic events to be solved. With the help of this study, when no diagnosis can be made on the burned human bones, that is, no identification can be made due to lack of fingerprints or body integrity, the bone and tooth remains are examined and it can be determined whether it belongs to a human or not. And then, this study was conducted to evaluate the gender, age, height, race and pathological findings on bone remains and to contribute to the elucidation of the event. According to the previous studies, it is understood that there are histological and morphological changes in the structure of burned human bones by the effect of heat. It was concluded that these changes depend on the temperature and the presence of an accelerator. Heat-induced changes include structural differences caused by the temperature which bones and teeth are exposed, heat-induced color changes of bone, and histological changes. In cases of burning, bones and teeth guide us about the intensity of combustion, the maximum temperature reached, the type of accelerator used, the duration of exposure to heat and thus they help us to solve forensic events. The chemical structure of bones and teeth changes under the influence of high temperature. Accordingly, the morphological structures of the bones (color, contraction, fracture and fragmentation) vary. In addition, the studies examined in the literature show that burning, temperature, duration of temperature cause color changes on bones and teeth. Color changes in burned bones and teeth are used in forensic events to determine the degree of temperature and helps for the applicability of DNA analysis. This thesis study emphasized that identification can be successful with the help of human bones and teeth in a burning case, forensic anthropology has a great contribution to the resolution of forensic cases in combustion events and that multidisciplinary techniques should be used for identification.