The origins of individual differences in romantic attachment: Evolutionary psychological insights
Romantik bağlanmada görülen kişisel farklılıkların kökenleri: Evrimsel psikoloji yaklaşımı
- Tez No: 430387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID MICHAEL LEWIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, yetişkinlerde romantik bağlanma stratejilerini üreten evrimleşmiş psikolojik mekanizmaların bağlanma stratejilerinin fayda ve zararlarıyla bağlantısı olduğu düşünülen kişisel ve bağlamsal ipuçlarına duyarlı olduğu hipotezi incelenmiştir. Bu amaçla 3 ayrı çalışma dizayn edilmiştir. İlk çalışmada, kişilerin ebeveynleriyle çocuklukta olan ilişkilerinin niteliği, yaşam hızları ve partner olarak ne kadar arzulandıkları ile bağlanma stratejileri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. İkinci çalışmada, yetişkinlerde bağlanma mekanizmasının değişik düzeylerde çekiciliğe sahip kişilerle görücü usulü tanışma fırsatına cevaben geçici aktivasyonu incelenmiştir. Üçüncü çalışmada, fiziksel çekicilik ile partneri güvenli bir dayanak olarak kullanma davranışı arasındaki ilişki katılımcıların fiziksel çekicilik algıları manipüle edilerek ölçülmüştür. İlk çalışmanın sonuçları kadın ve erkelerin bağlanma kaygısının partner olarak arzulanma düzeyinin ve çocuklukta ebeveynlerle kurulan ilişkinin niteliğinin düşüklüğüne cevaben arttığını; erkeklerin kaçınmalı bağlanma düzeyinin yaşam hızındaki artışa ve çocuklukta ebeveynlerle kurulan ilişkinin niteliğinin düşüklüğüne cevaben arttığını; kadınlarda kaçınmalı bağlanma düzeyinin ise yaşam hızındaki artışa ve partner olarak arzulanma düzeyinin düşüklüğüne cevaben arttığını göstermiştir. İkinci çalışmanın sonuçları hem kadın hem de erkeklerin bağlanma kaygılarının kendilerinden fiziksel olarak daha çekici buldukları bir partnerle görücü usulü tanışma fırsatına karşılık arttığını; kadınların kaçınmalı bağlanma düzeylerinin ise kendilerinden fiziksel olarak daha az çekici buldukları bir partnerle görücü usulü tanışma fırsatına karşılık arttığını göstermiştir. Üçüncü çalışmanın sonuçları kadınların yüzsel çekicilik dereceleri ile partnerlerini güvenli bir dayanak olarak kullanma davranışları arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin tüm katılımcılar arasından spesifik olarak sadece kendilerini çekici insan fotoğraflarıyla karşılaştıran katılımcılar için anlamlı ve pozitif olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar romantik bağlanmada görülen kişisel farklılıkların kökenlerinin daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The current thesis investigated the hypothesis that evolved psychological mechanisms producing adult attachment strategies are sensitive to personal and contextual inputs linked to costs and benefits of alternative attachment strategies. Three studies were designed to 1) identify the link between the inputs“early parental environment, speed of life, and mate value”and attachment strategies; 2) examine temporary activation of adult attachment mechanisms in response to a blind date opportunity with individuals varying in physical attractiveness; and 3) test the relationship between physical attractiveness and secure base use behavior in couples experimentally manipulating physical attractiveness. Study 1 results showed adult attachment mechanisms up-regulated both men's and women's attachment anxiety in response to low mate value and low quality early parental environment; men's attachment avoidance in response to fast life speed and low quality early parental environment; women's attachment avoidance in response to fast life speed and low mate value. Study 2 results showed both men and women exhibited an anxious attachment strategy in response to a blind date opportunity with an individual of high physical attractiveness whereas only women exhibited an avoidant strategy in response to a blind date opportunity with an individual of average physical attractiveness. Study 3 results revealed a positive correlation between women's ratings of facial attractiveness and secure base use scores; between individuals' physical attractiveness and their secure base scores specifically among individuals who compared themselves to attractive others. These results enhance the understanding of the origins of individual differences in adult romantic attachment.