Design factors: The impact of facility aesthetics and layout accessibility on customers' emotions and behavioral intentions in hotel lobbies
Tasarım öğeleri: otel lobilerindeki mekan estetiğinin ve yerleşim erişebilirliğinin müşterilerin duygu ve davranış eğilimleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 430395
  2. Yazar: FULDEN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK, DR. BURÇAK ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma iç mimarideki fiziksel çevre unsurlarının otel müşterilerinin duygu ve davranış eğilimleri üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Çevre psikolojisi ve pazarlama ile ilgili araştırmalar sonucunda kavramsal şema oluşturulmuştur. Bu çalışmada servis mekanlarında kullanılan tasarım unsurlarında mekan estetiği ve yerleşim erişilebilirliği esas alınıp, kategorize edilmiş duygu ölçüm metodu kullanılarak müşterilerin duygu ve davranış eğilimleri üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Alan araştırması Ankara da yer alan Eyüboğlu Hotel'de 78 müşterinin katılımıyla yapılmıştır. Çoklu regresyon testleri uygulanmış, mekan estetiğinin ve yerleşim erişebilirliğinin olumlu duyguların artmasında olumlu yönde etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca olumlu duyguların ve mekan estetiğinin davranış eğilimleriyle de olumlu yönde etkili olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to emphasis the effect of physical environment of interior space on customer's emotions and behavioral intentions at hotel lobbies. Relevant literature in environmental psychology and marketing was reviewed, and conceptual scheme was proposed. Facility aesthetics and layout accessibility were based on servicescape dimensions and categorical dimension approach was used for analyzing customers' emotions, and behavioral intentions were highlighted for this study. A field study approach was used in this study and a survey was conducted with 78 customers of Eyüboğlu Hotel, located in Ankara. Multiple regression analyses were used, and the findings indicated that there is a positive relationship between facility aesthetics and layout accessibility with positive emotions. Moreover, results proved that positive emotions and facility aesthetics have positive relationship with behavioral intentions.