The effect of maternal mental state talk on preschool children's theory of mind abilities
Annelerin kullandıkları zihinsel durum ifadelerinin anaokul çağı çocuklarının zihin kuramı becerilerine etkisi
- Tez No: 430394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada annelerin yazısız hikâye kitap okurken kullandıkları zihinsel durum ifadelerinin 3 ila 5 yaşları arasındaki çocukların zihin kuramı becerilerine olan etkisi, Türk örnekleminde incelenmektir. Otuz-iki çocuğa zihin kuramı seti, standartlaştırılmış kelime ölçekleri ve boyutsal kart sınıflandırma ölçeği uygulanmıştır. Akabinde, annelerden resimli, yazısız kitabı çocuklara anlatması istenmiştir. Annelerin kullandıkları zihinsel durum ifadeleri 3 yapısal karmaşıklık seviyesinde kodlanmıştır: kelime seviyesi, ek seviyesi ve cümle seviyesi. Kelime seviyesinde, sıklık ve çeşitlilik bazında zihinsel durum kelimeleri (örn., algısal, fizyolojik durum, istek, güdü/niyet, duygu, bilişsel ve karşıtsal) kodlanmıştır. Ek seviyesinde, dilek kipleri (-se, -sa) ve istek kipleri (-e, -a) kodlanmıştır. Yedi alt kategoriye ayrılan zihinsel durum ifadeleri hitap özelliklerine göre çocuğa, anneye veya başkalarına hitaben ve hikâye karakterlerine hitaben olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Cümle seviyesinde ise zihinsel durum kelimelerini açıklayıcı cümleler belirgin açıklayıcılar ve dolaylı açıklayıcılar olmak üzere 2 kategoride kodlanmıştır. Bulgular annelerin kullandıkları zihinsel durum kelimelerinin kontrol değişkenleri kontrol edildiğinde zihin kuramı becerileriyle anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çocuğa, anneye veya başkalarına hitaben kullanılan zihinsel durum kelimeleri, bilişsel ve algısal kelimeler, hikaye karakterlerine hitaben kullanılan algısal kelimeler ve toplam algısal kelimeler zihin kuramı becerileriyle anlamlı ilişki içindedir. Bunların yanında, bilişsel kelimelerin zihin kuramını artı yönde yordadığı, bilişsel kelimeleri açıklayan cümlelerin ise zihin kuramı becerilerini eksi yönde yordadığı bulunmuştur. Algısal kelimelerin zihinsel durum ifadeleri ile ilişkisi göz önünde bulundurularak algısal, bilişsel ve karşıtsal kelimelerin aralarındaki ilişkiyi incelemek için yapılan analizler bu kelimelerin toplamlarının zihin kuramı becerilerini yordadığı bulunmuştur. Son olarak, annelerin çocuğa, kendine veya başkalarına hitaben kullandıkları bilişsel kelimelerin çocukların zihin kuramı becerilerini yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relation between maternal mental state expressions during story book reading and 3- to 5-year-old Turkish speaking children's theory of mind (ToM) abilities. Thirty-two children completed ToM, executive functions, and standardized language tasks. Following these, parents read a wordless picture book to their children. Mothers' mental state languages were coded in 3 levels of structural complexity: the word, the morphological, and the clause levels. At the word level we coded for the frequency and the diversity of mental state words (i.e., perception, physiological states, motivation/intention, desire, affect, cognitive, contrastive). At the morphological level we coded for modality for volitional wishes (-se, -sa) and modality for volitional suggestions (-e, -a). Mental state words with their subcategories were coded in accordance with their referents: (1) the child, the mother, or others (MSW-CMO) (2) story characters (MSW-SC). At the sentence level we coded for mental state causal explanations under two categories: (1) Explicit explanations and (2) Implicit Explanations. Results revealed that mothers' total MSW was related to children's ToM after controlling for strong predictors. Additionally, frequency of total MSW-CMO, cognitive-CMO, perception-CMO, perception-SC, and total perception word uses were correlated with children's ToM. Furthermore, while cognitive words positively predicted children' ToM, explanations for cognitive words negatively predicted children's ToM. In line with correlational results that emphasize the role of perception words, an analysis that investigated the effects of perception, cognitive, and contrastive words found that the aggregate frequency of these categories predicted children' ToM. Lastly, only mothers' cognitive-CMO predicted children's ToM.