Reconsidering the concept of influence: The case of Turkey's relations with the Middle East (2003-2014)
Nüfuz kavramını yeniden düşünmek: Türkiye'nin Orta Doğu ile ilişkileri örneği (2003-2014)
  1. Tez No: 430398
  2. Yazar: EYÜP ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 490
Özet
Bu tez, uluslararası ilişkilerde nüfuzun yeni bir kavramsal analizini ortaya koymaktadır. İlk olarak, nüfuz ve güç(ler) arasındaki ilişkiye dair ilave izahlar ile birlikte, nüfuzun yeni bir tanımını öne sürmektedir. İkinci olarak, bu tez, devletlerin uluslararası ilişkilerdeki nüfuz arayışlarının nedenlerini ele almaktadır. Bu tez, güvenlik, ekonomi ve kimlik saiklerini uluslararası ilişkilerde nüfuz arayışındaki devlet icrasının varoluşsal zorunlulukları olarak tanımlamaktadır. Üçüncü olarak, bu tez, devletlerin bölgesel dış politikalarında bu saikler arasındaki çeşitlenmelerin şekilleri ve nedenlerine dair bir analiz sunmaktadır. Son olarak, Suriye, İran ve Filistin devletleri özelinde olmak üzere, Türkiye'nin Orta Doğu'da 2003 ile 2014 yılları arasındaki ikili ilişkileri bu tezin vaka çalışmasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis propounds a new conceptual analysis of influence in international relations. First, it advances a novel definition of influence, with additional clarifications on the relationship between influence and power(s). Second, this thesis addresses the causes of states' quest for influence in international relations. This thesis identifies three motives of security, economy, and identity as existential imperatives of state conduct to seek influence in international relations. Third, this thesis presents an analysis of the patterns and causes of variations among these motives in states' regional foreign policies. Finally, Turkey's dyadic relationships in the Middle East between 2003 and 2014, specifically with the states of Syria, Iran, and Palestine, constitutes the case study of this thesis.