The effect of chromatic and achromatic color schemes on children's emotions in a preschool classroom
Anaokullarda kromatic ve akromatik ren şemalarının çocuklarin duyguları üzerindeki etkisi
- Tez No: 430399
- Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Renk insanların iç mekânlarda duygu ve davranışlarını etkileyen dikkat çekici bir tasarım elemanıdır. Renk, aynı zamanda insanlarda belirli fiziksel ve psikolojik tepkilere yol açmaktadır. Bu nedenle, renklerin iç mekânlarda doğru kullanımı daha sağlıklı bir ortam yaratmak için olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, bu araştırma sınıf iç mekânlarında, kromatik ve akromatik renk şemalarının çocukların renk-duygu ilişkilendirmelerindeki etkisini inceler.Bu çalışmanın amacı rengin yol açtığı etkilerin çocuklarda olumlu ya da olumsuz duygu yaratmada yeterince güçlü olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca, bir rengin doygunluğunun; o rengin sakinleştirici ya da heyecan verici olup olmadığı konusunda, rengin kendisinden daha etkili olabileceğini araştırmaktadır. Bu anlamda, yüksek ve düşük doygunluklu mavi renk, ve kırmızı renkler kromatik renkler olarak ve yüksek ve düşük doygunluklu gri ve beyaz renkler akromatik renkler olarak seçilmiştir. Sınıfların farklı görünüşleri yaratmak için fotografik simülasyon kullanılmıştır ve çocuklardan her bir görüntüyü, öfke, üzüntü, nötr ve mutluluğu temsil eden yüz ifadelerinden biri ile eşleştirmeleri istemiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, yüksek doygunlukta mavi, düşük doygunlukta kırmızı ve beyaz olan dersliklerin çocuklarda olumlu duygular ortaya çıkarırken, diğer renk ve tonların çocuklarda olumsuz ya da nötr duygular uyandırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Color is a salient design element that can influence peoples behaviours and emotions in the interior space, it can also trigger specific physical and psychological responses in human beings. Therefore, its proper use in the interior space can lead to positive outcomes such as creating a healthier environment. In that regard, this research examines the effect of chromatic and achromatic color schemes on color-emotion associations in children in the interior space of a general classroom. The goal of this study is determining whether the responses caused by color are strong enough to create a positive or negative emotion in a child. Furthermore, saturation maybe more effective than hue in determining whether a color is calming or exciting, in addition, children prefer brighter and more saturated colors to less saturated ones. In that sense, high and low saturated blue, high and low saturated red as chromatic colors and high and low saturated grey and white were selected as achromatic colors. This study was conducted on eighty preschool children with 5 years of age, from two private preschools in Ankara, Turkey. Photographic simulations were used as the tool to create different views of the classrooms and the children were asked to match each view to one facial expression representing anger, sadness, neutral and happiness. The results indicated that classrooms with high saturated blue, low saturated red and white as the wall colors elicited positive emotions in the child while the rest were associated with either negative emotions or no emotions at all.