Color, emotion and behavioral intentions in city hotel guestrooms
Şehiriçi otel odalarında renk, duygu ve davranış eğilimi
  1. Tez No: 430401
  2. Yazar: SELİN YAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı şehir içi otel odalarında rengin insanların duygu ve davranış eğilimine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde MehrabianRussell modeli temel alınmıştır. Bu model, fiziksel çevreden gelen fiziksel uyarıcının bir duygu yaratacağını ve bu duygunun bir davranış eğilimine sebep olacağı önermesine dayanır. Alan çalışması yaklaşımıyla, üç farklı renk şeması (mavi, yeşil ve gri) için üç farklı denek grubuyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma iki aşamada yürütülmüştür. Bu deneysel prosedür farklı katılımcılarla aynı otel odasında her renk düzeni için tekrarlanmıştır. Sonuçlar sarı ve mavi rengin memnuniyet ve uyarılma ile ilgisi olduğunu gösterirken, gri rengin hiçbir uyarılmaya neden olmadığını ve hoşnutsuzluk yarattığını göstermektedir. Ayrıca gri rengin kaçınma davranışı, sarı ve mavi rengin ise yaklaşım davranışına sebep olduğu bulunmuştur. Bunlara ek olarak, memnuniyet ve yaklaşım davranışı ile uyarılma ve yaklaşım davranışı arasında pozitif bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, konukların duygu ve davranış eğilimlerine önem vermesi, konukların beklentilerinin karşılanması, otelcilerin memnuniyetini ve müşteri sadakatini arttırması açısından iç mimarlar, tasarımcılar ve otelciler için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effect of colors on people's emotional states and behavioral intentions in a real world city hotel guestroom. The conceptual framework of the study is based on the Mehrabian- Russell model that suggests that an environmental stimulus from physical environments would create an emotional state which would then elicits behavioral intentions. A field study approach is used and conducted with three different sample groups for three different colors which are blue, yellow and grey. The study is carried out in two phases. This experimental procedure is repeated for each color scheme in the same hotel guestroom with different participants. The results indicate that blue and yellow are associated with pleasure and arousal, whereas the grey color evokes displeasure and no arousal. Moreover, yellow and blue are found to cause approach behavior, while the color grey is found to cause avoidance behavior in city hotel guestrooms. In addition to these, it is shown that there is a positive relationship between pleasure and approach behavior and between arousal and approach behavior. The results of this study can be useful for interior architects, designers and hoteliers who put emphasis on touching guests' emotions and behavioral intentions to meet guest expectations, enhance hotelier's satisfaction and guest's loyalty.