Politics of interdependence: An analysis of Turkish-Greek economic relations
Karşılıklı bağımlılık politikaları: Türk-Yunan ekonomik ilişkileri'nin analizi
  1. Tez No: 430402
  2. Yazar: NÜVE YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DIMITRI TSAROUHAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Geçtiğimiz yirmi yılda, Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde, ticaretten turizme farklı alanlarda, belirgin değişiklikler yaşandı. Bu değişikler hem devlet aktörleri hem de devlet dışı aktörler düzeyinde meydana geldi. Böylelikle iki ülke ilişkilerinde ekonomik etkileşimin varlığını göz ardı etmek zorlaştı. Literatürdeki çalışmalar çoğunlukla Türk-Yunan ilişkilerinin politik ekonomiğini incelemeyi ihmal etmişlerdir. Bu tezin amacı Yunanistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin şu anki durumunu analiz etmek ve bunun politik ilişkilere nasıl yansıdığını incelemektir. Bu nedenle bu tez; ekonomik bağlar Yunanistan ve Türkiye arasındaki politik ilişkilere ne derecede yansımaktadır sorusunu soruyor. Bu araştırma ikili ekonomik ilişkileri ticaret, yabancı direkt yatırım, enerji ve turizm başlıkları altında ve liberal/neoliberal karşılıklı bağımlılık anlayışını temel alarak incelemektedir. Tezin öncelikli amaçları: 1. Ekonomik karşılıklı bağımlılığın derecesini araştırmak, 2. Ekonomik etkileşim alanlarındaki limitler ve fırsatların incelenmesi 3. İki ülke arasındaki ekonomik etkileşimin ilişkilerin dönüşümünde ne derece faydalı olacağının ve artan ekonomik karşılıklı bağımlılığın politik sorunların çözülmesi için fırsatlar yaratıp yaratmayacağının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Over the last two decades, there has been a dramatic increase in bilateral relations between Greece and Turkey in many areas from trade to tourism. This increase has taken through both state and non-state level initiatives. It has become difficult to ignore the existence of the economic interactions between the two countries. Previous studies in the literature have mostly ignored the political economy of relations. The purpose of this thesis is to examine the current state of economic relations between Greece and Turkey, and how these affect the two states' political relations. Therefore it asks the question“to what extent do economic ties reflect on the evolution of political relations between Greece and Turkey?”This research studies bilateral economic relations by focusing on the fields of trade, foreign direct investment, energy and tourism interactions between the two countries and revisits liberal/neoliberal approaches of economic interdependence to explore their relevance in the Turkish-Greek case. It aims: 1. To examine the scope of economic interdependence between two countries, 2. To ascertain the limitations and opportunities in fields of economic interaction, 3. To determine the extent to which economic interactions between the two countries can be helpful in transforming relations and whether increasing economic interdependence provide opportunities for the resolution of their bilateral political problems.