BİST 30 endeksinde bulunan 20 halka açık işletmenin 2011, 2012 ve 2013 yılları mali tablo analizi ve yorumlaması
The main activities of 20 companies in BIST 30 index and their incomes and outcomes from other activities
  1. Tez No: 430410
  2. Yazar: NADİR KAĞAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küreselleşen dünyada işletmelerin başarılı olabilmeleri, gelişebilmeleri ve uluslararası piyasalarda iş yapabilir duruma gelebilmeleri için en önemli adımlardan birisi halka açılmaları ve borsada işlem görebilmeleridir. Halka açılmak işletmelere kurumsallaşmaktan uzun vadeli düşük gideri olan büyük bir finansman kaynağı da yaratabilmektedir. Halka açılan şirketlerin bağımsız denetim firmaları tarafından dönemsel olarak mali denetimleri yapılmakta, raporlar halka açık bir şekilde yayınlanmaktadır. Bilanço ve Gelir Tabloları, işletmelerin diğer tüm finansal tablolarının da oluşmasını sağlayan ana tablolar olarak adlandırılır. İşletmenin finansal tabloları üzerinden durum analizi yapmak üzere kullanılan yöntemler, finansal analiz olarak adlandırılmaktadır. Finansal analizler, işletmelerin dünü ve bugünü hakkında sayısal bilgi üretmeyi ve raporlamayı sağlarken, yöneticiler açısından yarını programlayabilmek adına da önemli bilgiler üretmektedir. Bu çalışmada BİST 30 endeksi içerisinde yer alan 20 işletme ele alınmış, muhtelif finansal analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In global business world, the most important step for companies in order to be successful, develop and deal in international market is public offering and trading in stock market. Publc offering also offers companies institutionalisation and financial resource that is a long-term low expense. Companies that made public offers are controlled as financial audit periodically by independent inspection firms and the reports are published to public. Balance and income sheets are named as major tables and they help other financial tables form. The methods that are used in order to analyse financial tables of corporations are known as financial analysis. They not only create numerical information and reports of the yesterday and today of companies, but they let managers schedule the future.In this study, 20 companies are considered in BIST 30 index, they are observed and evaluated by using multifarious financial analysis methods.