Does distance affect memory predictions by activating beliefs about perceptual fluency
Uzaklık algısı bellek tahminlerini etkiler mi?
- Tez No: 430409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
İnsanlar gelecekteki bellek performanslarının algısal olarak akıcı uyaranlar için, akıcı olmayanlara nazaran, daha iyi olacağını öngörürler. Örneğin, bellek eminlikleri, büyük puntolarla yazılmış kelimeler için, küçük yazılmışlara kıyasla daha yüksektir (Rhodes & Castel. 2008). Daha önceden bu etkinin, uyaranın öğrenilmesi sırasında yaşanan deneyimsel zorluklardan kaynaklandığı düşünülmekteydi. Ancak yeni bir çalışmanın gösterdiği üzere, algısal akıcılığın insanların öğrenme tahminlerine etkisine esas katkıyı, deneyimsel zorluklar değil, kişinin inanç ve teorileri yapmaktadır (Mueller, Dunlosky, Tauber and Rhodes, 2014). Algısal akıcılık ve konumsal uzaklık arasındaki yakın ilişki, deneyimsel zorlukların yokluğunda, konumsal uzaklığın insanların bellek tahminlerini etkilemesi olasılığını arttırır. Bu çalışma, algılanan konumsal uzaklığın insanların öğrenme tahminlerine ve gerçek bellek performanslarına etkisini iki deneyde incelemiştir. Uyaranların algılanan konumsal uzaklığı, uyaranları derinlik algısı olan bir sahne üzerinde aşağı ya da yukarı pozisyonlarda göstererek manipüle edildi. Bu derinlik ipucunun, aynı zamanda fiziksel boyut yanılgısı yaratarak, algılanan konumsal uzaklık ve algılanan boyutun öğrenme tahminlerine etkisini karşılaştırmaya imkan sağlaması beklendi. Sonuçlar kelimeler (Deney 1) ya da objelerle (Deney 2) sınandığında, algılanan konumsal uzaklığın ve algılanan boyutun öğrenme tahminlerine ve bellek performansına bir etkisi olmadığını gösterdi. Algılanan boyut ve öğrenme tahminleri için olan hükümsüz sonuçların uyaranlar arasındaki boyut farklılığından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
People predict their future memory performance to be better for the perceptually fluent stimuli than for the disfluent ones. For instance, their memory confidence is higher for the words written in large fonts than small fonts (Rhodes and Castel, 2008). This effect was previously believed to stem from experiential difficulty in encoding of the disfluent stimuli. However, a recent study showed that, one's beliefs and theories, rather than experiential difficulty, make the major contribution to the effect of perceptual fluency on people's memory predictions (Mueller, Dunlosky, Tauber and Rhodes, 2014). The close relationship between spatial distance and perceptual fluency increases the likelihood that spatial distance affects people's memory predictions in the absence of experiential difficulty. The present study investigated the effect of perceived spatial distance on people's judgments of learning (JOLs) and actual memory performance in two experiments. The perceived spatial distance of stimuli was manipulated by showing the stimuli at either top or bottom positions on a scene with depth perspective. At the same time, the depth cue was expected to produce physical size illusion enabling comparing the effects of perceived spatial distance and perceived size on JOLs. Results revealed no effect of perceived spatial distance or perceived size on JOLs and memory performance when tested with words (Experiment 1) or objects (Experiment 2). The null results for perceived size and JOLs were believed to stem from the size differences within the stimuli.