Savunma harcamaları, terörizm ve ekonomik büyüklük arası ilişkinin incelenmesi
The relationship between military expenditure,terrorism and economic growth
- Tez No: 430479
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada ekonomik büyüme ve terörizmin savunma harcamaları üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu değişkenler arasındaki ilişki, belirlenen ülkeler ve ülke grupları bazında incelenmiştir. Çalışmada yer alan ülkeler, ekonomik büyüme ve terörizm seviyeleri dikkate alınarak gruplara ayrılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, aynı grupta yer alan ülkelerin savunma harcaması davranışlarının benzer olduğunu söylemek mümkündür. Ancak, savunma harcamalarını etkileyen çok sayıda ölçülemeyen faktör olması sebebiyle ülkelerin savunma harcamalarını tamamen öngörebilmek oldukça zordur.
Özet (Çeviri)
In this study investigates the impacts of terrorism and economic growth on military expenditure. These variables were examined to determine relationship between countries and groups of countries. The countries involved in the study were divided into groups considering the levels of economic growth and terrorism. According to the findings of the study results, obtained in countries in the same group, it could say that a similar military spending behaviour. However, due to the large number of unquantifiable factors affecting countries' military spending is completely quite difficult to predict.