Terörün sosyal, kültürel, ekonomik etkileri
The social, cultural, economic effects of terrorism
- Tez No: 786716
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Terörizm, her zaman ulusal ve uluslararası gündemlerin ön saflarında yer alan, oldukça karmaşık ve sürekli değişen bir olgudur. Terörizm, belli bir amaca ulaşmak için şiddet ve yıldırma içeren bir eylemi ifade etmektedir. Terörün küreselleşmesiyle birlikte terör faaliyetleri bir bölgeyi hedef alamayan, tüm dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda etkileyecek bir niteliğe dönüşmüştür. Terör faaliyetlerinin temel amacı, ülkelerin ekonomisini, siyaseti ve güvenliğini etkileyerek istikrarsızlaştırmaktır. Ayrıca terör, bir ülkenin güven ortamını yok etmekte ve bir belirsizlik olgusu yaratmaktadır. Kısa vadede ekonomik büyümeyi yavaşlatmakta ve belirsizliğin ortaya çıkmasıyla birlikte yerli ve yabancı yatırımcılar risk almak istemedikleri için yatırım kararlarından vazgeçmektedirler. Yatırım kaynaklarının azalması nedeniyle bu durumun ekonomik yansıması işsizlik şeklinde oluşmaktadır. Terör olaylarının ülkenin belirli bölgelerinde yoğun olarak yaşanması insanların bu bölgelerden göç etmesine ve çeşitli sosyo-ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Bu açıdan çalışmanın amacı, terörün Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini farklı kriterler bakımından incelemektir. Bu amaçla konu ile ilgili yapılan çalışmalar ve veri setleri çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Çalışma sonuçlarına göre, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, Turizm gelirleri ve Savunma Harcamaları verileri terörün Türkiye Ekonomisi Üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a highly complex and ever-changing phenomenon, always at the forefront of national and international agendas. Terrorism refers to violent acts such as intimidation and intimidation to achieve a specific goal. With the globalization of terrorism, terrorist activities have gained a quality that cannot target a region, but will affect the whole world in line with their own interests. The purpose of terrorist activities is to destabilize the country by affecting the economy and politics. In addition to terrorism destroys a country's climate of trust and creates a sense of uncertainty. In the short term, it slowed economic growth. With the emergence of uncertainty, domestic and foreign investors censor their investment decisions because they do not want to take risks. Due to the decrease in investment resources, the economic reflection of this situation is in the form of unemployment. The intense occurrence of terrorist incidents in certain regions of the country has led to various socio-economic problems and the migration of people from these regions. In this respect, the aim of the study is to examine the effect of terrorism on the Turkish economy in terms of different criteria.For this purpose, studies and data sets related to the subject constitute the material of the study. According to the results of the study, Foreign Direct Investment, Tourism Revenues and Defense Expenditures data reveal that terrorism has negative effects on the Turkish Economy.