Erzurum yöresi kromitlerinden kromat eldesinde bazı parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 4305
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada Erzurum yöresinden alınan kromit cevherinin kro- mata dönüşümünü etkileyen parametreler incelenmiştir. Isı ve kütle iletiminin iyi yürüdüğü döner fırında üretim amaç edinildiğinden, toz ve yapışma problemini minimuma in diren granüllerle çalışılmıştır. Katkı maddesi olarak yöresel magnezitin kullanılması halin de % 60 dönüşüm elde edilmiş, kireçtaşı ilavesi verimi art tırmıştır. En, iyi sonuçlar eşdeğer miktarda soda ve kireç taşı karışımından hazırlanmış granüllerin 1020°C, 15 dakika sürede kavrulması ile elde edilmiştir. Yanma gazları bileşi mine uygun model gaz karışımları ile yapılan denemeler sonu cunda; karbon dioksit derişimi artışı dönüşümü fazla etkile mediği, fakat su buharı derişiminin artışı dönüşümü azalttı ğı, bu etkinin oksijen derişiminin azalması ile dahada art tığı gözlenmiştir. T. C. Yükseköğretim Kurulu DoMünaotasyon Merköü
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, parameters affecting conversion of chromite in the ore obtained from near of Erzurum to Chromate. Because production was purposed in a rotary furnace in which heat and mass transfer proceed well. The study was carried out with granules in order for reducing the problem of dust and sticking to minimum. In the state of magnesite from this zone as addition mate rial, the conversion of 60 % was obtained. The most conve nient results were obtained by roasting the granules prepa red from soda and limostone at equvalent amount for 15 minu tes at 1020°C. At the end of the experiments carried out with model gases mixtures corresponding to flue gases, it was observed the increasing the concentration of water vapour reduces the conversion, and that this affect increase by decreasing the 0~ concentration.