İnderit mineralinin sulu ortamda karbondioksit ile çözünürleştirilmesi ve çözünme kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 4306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
0 SET Teknolojinin çok süratli bir gelişim içinde olduğu günümüzde dünya devletleri yoğun bir yarış içerisindedirler. Bu yarış ta üretim raetodlarının en iyisinin geliştirilmesi ve kaynak ların temini en önemli iki faktördür. Ülkemizin rezerv açı sından dünyada birinci sırayı aldığı tek kaynak bor cevher leridir. Borun temizlik maddelerinden roket yakıtlarına ka dar çok geniş bir kullanım alanına yayıldığı da göz önünde bulundurulursa ülkemizin bu avantajını çok iyi değerlendir mesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada 2Mg0.3B“0^. 15H”0 bileşiminde bir bor minerali olan inderitin sulu ortamda karbondioksit ile reaksiyonunun kinetiği incelenmiştir. Tane boyutu^ reaksiyon sıcaklığı, kal- sinasyon sıcaklığı ve gaz akış hızı parametreler olarak se çilmiştir. Reaksiyon denklemi şöyledir: 2MgO,3B203.15H 0 + 4C02 + (ll-n)H20 -+ 2Mg+2 + 6H-BO3 + 4HC03 Buradan n orjinal örnekler için 15, kalsine örnekler için 0 < n
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY In today's world, technology has been increasingly developing and all nations are in a competition. Improving the best pro duction method and supplying the sources are two important factors in this competition. Our country is the first in the world from the point of boron ores. When considered that boron and its compounds are used in many bronches of economy from cleaning agents to rocket fuels, our country should evaluate this advantage. In this study, dissolution kinetics of inderit, which has a chemical formula as 2MgO. 3B“0-..15 H”0, in water saturated by carbon dioxide has been investigated. Particle size, reacti on temperature, calcination temperature and gas flow rate have been chosen as parameters. The reaction can be written as following: 2Mg0.3B20.15 HO + 4C02 + (ll-n)H20 -*?' 2Mg+2 + 5H.J30- + 4HC0~ Where n is a number which can change depending on calcinati on at 200 C has the highest dissolution rate. The flow rate of the gas has no a significant effect on the rate. The dissolution has been found to be chemically controlled The activation energy and pre-exponantial factor for the dissolution have been calculated as 58,8 kJ mol and 4 -1 8,06 x 10 ms respectively.