Türkiye'de sayısal televizyon yayıncılığının sektörel görünümü ve yönelimleri
Digital television broadcasting in Turkey: Sectoral view and trends
  1. Tez No: 430515
  2. Yazar: CEYHUN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren yaşanan telekomünikasyon ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde televizyon alanında yeni bir yayıncılık anlayışı oluşmuştur. Özellikle sayısal yayıncılıkla birlikte farklı televizyon sistemleri hayatımıza girmiş ve bu sistemlerle izleyiciye çok fazla imkân ve farklı deneyimler sunulmuştur. Yayıncılık alanındaki değişimler günümüzde de devam etmektedir. Yaşanan tüm bu gelişmeler ışığında sayısal yayıncılık sistemleri üzerine genel bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışma kapsamında sayısal televizyon yayıncılığının temelleri, bu alandaki yeni teknolojiler ve Türkiye'de sayısal yayıncılığın sektörel yönelimleri gibi konular yer almaktadır. Tezin amacı, telekomünikasyon ve sayısal televizyon yayıncılığı alanındaki gelişmeleri ve yeni teknolojileri incelemektir. Ayrıca son yıllarda internet tabanlı yayın teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ışığında Türkiye'deki yayıncılık uygulamaları ve sektörel pazar analizleri kapsamında güncel verilerin toplanması hedeflenmiştir. Araştırma konusu gereği zengin betimlemelerin yapılması, sürece yönelik olması, tümevarımcı veri analizine dayanması ve doğrudan veri toplama gibi özelliklere sahip olmasından dolayı nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan araştırma kapsamında verilerin toplandığı örneklem amaçlı olarak belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanması sürecinde yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'deki sayısal televizyon yayıncılığı alanındaki kurum temsilcileriyle görüşmeler yapılmıştır. Bunun neticesinde özellikle internet tabanlı etkileşimli yayıncılık uygulamalarının gelecekte çok önemli bir konumda olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Dolayısıyla sayısal yayıncılık sektörünün kısa vadede internet tabanlı platformlarla birlikte genişleyeceği, bu alandaki sektörel eğilimin artacağı ve izleyici kavramının, kullanıcı ve içerik tüketicisi tanımlamalarını da kapsayacak şekilde genişleyeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the last quarter of the twentieth century, with the advances in telecommunications and technology a new broadcasting understanding has occurred in the field of television. Especially with digital broadcasting, different television systems has entered our lives and with this system was presented to the audience too many possibilities and different experiences. Changes in the broadcasting field continues today. In the light of all these developments, on digital broadcasting system is aimed to make an overall assessment. The foundations of digital television broadcasting within the scope of the present study, new technologies in this field and issues such as sectoral trends of digital broadcasting in Turkey is located. The aim of this thesis is to examine developments and new technologies in telecommunications and digital television broadcasting. Also experienced in web-based broadcast technology in the scope of developments in recent years, broadcast applications in Turkey and scope of sectoral market analysis aimed to collect updated data. The research topic should be made of rich imagery, to be process-oriented, it is based on inductive data analysis and qualitative research method because it has features such as direct data collection is preferred. The research scope of has been identified as a sample for the collection of data. In the process of collecting research data was used structured interview technique. In this context, interviews were conducted with institution representatives in the field of digital television broadcasting in Turkey. As a result, particularly look certain to be in a very important position in the future of ınternet-based interactive broadcasting applications. Thus, digital broadcasting sectors will expand in the short term with the internet-based platform, will increase the sectoral trends in this area and the concept of audience, is expected to expand to include the identification of users and content consumers.