Televizyon yayıncılığında dijital yöndeşme: Türkiye'de isteğe bağlı yayın hizmeti denetiminin sektör temsilcileri odaklı incelenmesi
Digital conversion in television broadcasting: Examination of vod service supervision in Turkey with industry representatives focused
  1. Tez No: 738223
  2. Yazar: MELTEM KORKMAZGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Telekomünikasyon ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler televizyon alanında yeni bir yayıncılık anlayışının ortaya çıkmasına ortam hazırlamıştır. Özellikle isteğe bağlı yayın hizmeti ile birlikte farklı yayın anlayışları hayatımıza girmiş ve bu yayıncılık sistemi ile izleyiciye çok fazla imkân ve birçok deneyim sunulmuştur. Yayıncılık alanındaki bu gelişim günümüzde de devam etmektedir. Yaşanmakta olan tüm bu gelişmelerin ışığında yayıncılık sistemlerinin dönüşümü üzerine genel bir değerlendirme yapılması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında sayısal televizyon sisteminin temelleri, bu alanda ortaya çıkan teknolojik gelişmeler ve bu teknolojik gelişmelerin sonucunda Türkiye'de isteğe bağlı yayın hizmetleri alanında hizmet veren platform yetkililerinin alan hakkındaki sektörel deneyimleri gibi konular yer almaktadır. Çalışma kapsamında Türkiye'deki isteğe bağlı yayın hizmetleri alanında platform yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Konu açısından tümevarımcı veri analizlerine dayanması ve doğrudan veri toplama biçimine sahip olduğundan nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Bu sebeple Türkiye'de hizmet vermekte olan isteğe bağlı yayın platformları alanındaki kurum yetkilileri ile görüşmeler yapılmıştır. Bunun sonucunda isteğe bağlı yayın hizmetlerinin ilerleyen dönemlerde de varlığını sürdüreceği ve ilerleyen dönemlerde bu gibi platformların daha da artacağı öngörülmüştür. Dolayısıyla geleneksel medyanın varlığına devam edeceği ancak etkisinin azalacağının da vurgusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in the telecommunication and technology field have paved the way for the appearance of a new broadcasting approach in the field of television. Especially with the on-demand broadcasting service, different broadcasting approaches have entered our lives, and with this broadcasting system, various opportunities and miscellaneous experiences have been presented to the audience. This development in the field of broadcasting continues today. In the light of this progress, it is aimed to make a general evaluation on the transformation of broadcasting systems. Within the scope of the study, there are subjects such as the basis of the digital television system, the technological developments in this field, and the sectoral experiences of the platform authorities serving in the field of on-demand broadcasting services in Turkey as a result of these technological improvements. Within the scope of the study, interviews have been organized with platform officials in the field of on-demand broadcasting services in Turkey. Qualitative research method was preferred because it is based on inductive data analysis and has a direct data collection method. Structured interview technique was used in the data collection progress of the research. Therefore, interviews have been held with the authorities of the institutions in the field of on-demand broadcasting platforms operating in Turkey. As a result, it has been foreseen that on-demand broadcasting services will continue to not only exist but also increase in the future. Therefore, it has been emphasized that conventional media will continue to exist, yet its influence will decrease.