Cumhuriyet sonrası Türk ulusal kimliğinin oluşturulmasında ötekileştirme tartışması
Discussion of alienation of identities in creating Turkish national idendity after Republic
- Tez No: 430546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ASLIHAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada özellikle Cumhuriyet dönemi sonrasında Türk ulusal kimliğinin ötekileştirmeyle inşa edilme süreci ve bu sürecin 1980 sonrası dönemde kırılmaya uğrayarak günümüze nasıl yansıdığıyla ilgili değerlendirmeler yapılacaktır. Konunun daha anlaşılır olabilmesi için önce“kimlik”,“öteki”ve“Türk ulusal kimliği”kavramlarına değinilecek ardından Cumhuriyet dönemi sonrası ve 1980 dönemi sonrası Türkiye'de, ötekine bakış açısı değişikliği üzerinde durulacaktır. Çalışmanın doğası gereği, bu iki dönem arasında mukayese yapılacak bunun için de gazete, bilimsel dergi ve makalelerden yararlanılacak, güncel örneklerle konu tartışılacaktır. Çalışmada amaçlanan, insanın ve ulusların kimliğinin oluşması ve gelişmesi sürecinde“öteki”ne ihtiyaç olduğu ve bir şekilde ötekiyle münasebete girmek zorunda olduklarını ortaya koymaktır. Bu münasebetin de, ulus kimliğinin inşasında şekillenerek, ötekini“yok edici”mi yoksa ötekiyle“rekabet edici”mi olacağı ve bunun sonuçlarını incelemeye çalışmaktır. Sonuç olarak; bu çalışmada farklılıklardan beslenerek toplumun daha verimli gelişebileceği düşüncesi hakimdir. Bu yüzden ötekini yok edici eylemlerde bulunmaktan ziyade toplumsal düzen açısından onlara demokratik koşullar altında yaşam alanı tanınmasının olumlu sonuçlar doğuracağı savunulmuştur. Aksi halde neler olabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; Kimlik, Türk Ulusal Kimliği, Ötekileştirme.
Özet (Çeviri)
In this study, the review of construction of Turkish national identity process by alienation of identities after republican era and how this process reflected today which started to refract after 1980 will be discussed. First of all to make subject more understandable“identity”,“other”and“Turkish national identity”concepts will be explained after that the change in perception of other in Turkey after rebublic era and after 1980 will be explained. In the nature of this study comparison between these two periods will be made.this comparison will include research of newspapers, scientific periodicals and articles will also include discussions of up to date examples The study tries to show that in the formation and development of the identity of people, nations need“the other”and they have to enter into relations with the other. These relations are shaped in the construction of national identity and eventually other“exterminate”or with the other“competitive”and would work to examine the consequences. In conclusion; the community is dominated by the idea of feeding the differences in this study may develop more efficient. So instead of making destructive actions of the other, in terms of social order have argued that it will lead to positive results to recognition of the habitat under democratic conditions to them. Otherwise, have tried to put forward what could be. Key words; Identity, Turkish National Identity, Alienation of Identities.