Regeneration of poverty and exclusion after the Van earthquake
Van depremi sonrası yoksulluk ve dışlayıcılığının yeniden üretimi
- Tez No: 430547
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Türkiye'nin en yoksul şehirlerinden biri olan Van'da yaşanan deprem sonrası afet yönetiminin başarısızlığını inceliyor. Yönetimin başarısızlığının temelindeki nedenleri irdelemeyi amaçlarken, bu başarısızlığın oradaki insanları hayatını nasıl etkilediğini de anlamayı hedefliyor. Bu sebepten, bu araştırma afet yönetimi sürecinin nasıl politize olduğunu ve kayırmacılık ilişkilerinin ve patronajın bu süreci nasıl etkilendiği irdeliyor. Ayrıca bu tez sosyal, siyasi ve ekonomik faktörlere bakarak depremin sonuçlarını analiz ediyor. Saha araştırmasında yapılan röportajlar ve çeşitli rapor ve belgelerin analizinden yola çıkarak, bu tez, afet yönetimi sürecinin hükümetin kendi destekçilerine iltimas edip karşıt partinin elindeki belediyenin aktiviteleri engellemesi sebebiyle iki başlı olduğunu gösteriyor. Sivil toplum ise hükümetle olan siyasi çekişmeden ötürü onlarla koordinasyon kuramazken, karşıt siyasi partinin de eylemlerini politize etme isteği yüzünden muğlak bir durumda kalıyor. Bunun sonucunda, afet yönetimi süreci sistematik bir biçimde politize olurken hükümetin rant arayışı ve yolsuzluk ekleniyor. Bu süreç afetzedelerin önceden var olan eşitsizlik, yoksulluk ve dışlanmalarının yeniden üretilmesine sebep oluyor. Afetzedelerin açlık grevi bu yönetim sürecinin başarısızlığını gözler önüne sererken, bir kritik dönemeç oluşmasını sağlıyor. 2014 yerel seçimleri sonucu da bu kritik dönemecin sonunda hükümetin Van'da yerel gücünü sağlamlaştıramadığına bir örnek teşkil etmiş oluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the failure of disaster management after the earthquake in Van, one of the poorest cities in the Kurdish region in Turkey. It evaluates the underlying reasons of failure and how such failure affected people's lives. Respectively, the thesis investigates how disaster management process is politicized. The study also analyzes the outcomes of the disaster by looking at social, political and economic aspects. Based on the analysis of field study, various reports and documents, the thesis demonstrates the management process was double-headed since the government favored their supporters as well as blocked the activities of the municipality which is controlled by the opposed party. Civil society was in an ambiguous position since it could not develop coordination with the government because of the political contestation, yet their actions were politicized by the opposing political party. As a result, the disaster management process is systematically politicized. Correspondingly, the pre-existing inequalities, poverty and exclusion of the disaster victims were reproduced. The mobilization of victims demonstrated the failure of the disaster management dramatically which might have produced a critical juncture. The results of the2014 local elections indicated that the government could not consolidate its local power in Van.