Engelli bireylerin öz-yeterlilik ve öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research about the relati̇on between self-effi̇cacy and anger levels i̇n di̇sabled people
- Tez No: 430599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZTABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, engelli bireylerin öz-yeterlilik ve öfke düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek ayrıca engelli bireylerin öz-yeterlilik ve öfke düzeylerinin yaş, cinsiyet, engel durumu, engel derecesi, eğitim durumu, medeni durum, ekonomik durum ve meslek gibi demografik değişkenlere göre farkılılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilindeki 18–55 yaş arasındaki engelli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, ortopedik, görme, işitme ve süreğen engelli 115 kadın, 100 erkek toplam 215 engelli birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Genel Öz-yeterlilik İnanç Ölçeği”ve“Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 for Windows programı yardımıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyasn (ANOVA), Kruskal Wallis-H ve Pearson Korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; engelli bireylerin öz-yeterlilik ve öfke düzeyleri“orta”düzeyde bulunmuştur. Engelli bireylerin öz-yeterlilik düzeylerinde engel derecesi ve ekonomik durum açısından, öfke düzeylerinde ise engel grubu ve ekonomik durum açısından anlamlı farlılıklar gözlenmiştir. Ayrıca öz-yeterlilik ve öfke arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Genel öz-yeterlilik ve yılmama alt boyutu ile kontrol altına alınmış öfke arasında çok zayıf pozitif bir ilişki bulunmuştur. Genel öz-yeterlilik ve başlama, yılmama alt boyutları ile içte tutulan öfke arasında zayıf, negatif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
According to this research, findings on self-efficacy and anger levels of the people with disabilities show to be at a medium level. Significant differences have been observed on the disabled individuals level of self-sufficiency in terms of the level of their disability and economic status, and the level of their anger in terms of the disability type and economic status. A correlation between general self-sufficiency and continuous anger has not been observed. A very low positive correlation has been observed between general self-sufficiency and the perseverance sub dimension and anger-management. A low negative correlation has been observed between general self-sufficiency and commencement, and perseverance sub dimensions and restrained anger.