Pirit kalsinelerinin basınç altında amonyakla liçingi
- Tez No: 4307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada, SOp üretiminde kullanılan Küre pirit ce v herin den elde edilen pirit kalsinesinin, basınç liçingiyle Cu, Co ve S safsızlıklarını giderdikten sonra demir üretimin de kullanmak amaç edinilmiştir. Oksijen varlığında ve ba sınç altında amonyak-amonyum sülfat liçingi yapıldı. Liçing verimini etkileyen seçilmiş parametrelerin en uy gun değerleri aşağıdaki gibi elde edildi: Amonyak konsantrasyonu : % 4; Oksijenin kısmi basıncı : 4 atü; Katı-sıvı oranı : 1/4 g./g.î Tane iriliği : -1.70 mm.; Toplam basınç : 12 atü; liçing zamanı : 60 dak. Yu karıdaki en uygun değerleri kullanarak bakırın % 57.72' si çözündürüldü. Sonra seri denemeler yapıldı. Böylece, liç işleminin 6 basamakta tekrarlanması sonucunda bakırın % 96.47'si, kobaltın % 10.42'si ve kükürdün % 86.65'i liç edildi. Sonuç olarak, kalsinelerden bütün kükürt ve bakırın, bu şartlarda liç edilebileceği kanaatine varıldı. Ayrıca, bakırın çözündürülmesi ile ilgili bir matematiksel denk lem türetildi.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this study, it is proposed to use in iron production of the calcinated pyrites obtained from Küre pyrites which are used in S0? production, after' recovering the impurities of Cu, Co and S by means of pressure leaching. The ammonici a 1 -ammonium sulphate leaching has been studied under the pressure and in the presence of oxygen. The most available values of the chosen parameters, which have affected to the leaching effeciency, have been obtained as the following; ammonia concentration: 4 %; partial pressure of oxygen: 4 atii; solid-liquid ratio: 1/4 g./g.; particle size: -1.70 mm.; total pressure: 12 atii; reaction time: 60 min. It has been dissolved 57.72 % of copper by using the most available values which are above. Then, the consecutive experiments have been examined. Thus, 96.47 % of the copper, 10.42 % of the cobalt and 86.65 % of the sulphur heve been leached in consequence of repeating the leaching in 6 stages. As a result, it has been concluded that all of the sulphur and copper from calcines could be leached at this condition! In addition, a mathematical equation, which is related to the dissolving of copper, hat been derived.