Aleksitimik skoru yüksek olanlarda benlik algısı, benlik saygısı ve değişik demografik özelliklerin değerlendirilmesi
Relationship between alexithymia and some demographic carachteristics, self esteem, and self perception
  1. Tez No: 430613
  2. Yazar: BÜLENT URAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı normal bireylerdeki aleksitimi demografik özellikler, kendilik algısı, benlik saygısı ve diğer Rosenberg benlik Saygısı Ölçeği alt kategorileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 18-60 yaş aralığında 603 kişiye Demografik Bilgi Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyo demografik değişkenlerden olan eğitim ve yaşın, sosyal karşılaştırma skorunun ve benlik saygısının, aleksitimi yüksek skorları ile ilişkisi saptanmıştır. Bu sonuçlar aleksitiminin bireylerde kendilik algılarının ve benlik saygılarının düşmesine neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between some demographic features, self perception, self esteem and some subcategories of Rosenberg self esteem scale in people with Alexithymia. In order to reach this aim, 603 people between the ages of 18-60 were asked to answer demographic information form, Toronto Alexithymia Scale (TAS), Social Comparison Scale and Rosenberg self-esteem scale. After analaysis of data, it was observed that education and age, self perception scale, self-esteem were associated with high alexthymic scores. We concluded that alexythymia may caused to low self esteem and self acceptance.