Çalışanların örgütsel bağlılık ve iş güvenliği algıları arasındaki ilişki: Gebze Organize Sanayi Bölgesi örneği
The relati̇onshi̇p between organi̇zati̇onal commi̇tment and perci̇eved work securi̇ty: The case of Gebze Organi̇zati̇onal Industri̇al zone
- Tez No: 430612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgütsel bağlılık, uzun yıllardır örgütsel verimlilikle ilişkisi bağlamında çeşitli araştırmaların konusu olarak incelenmektedir. Çalışanın örgütüne duyduğu bağlılığın çalışanların performansı ve işletmenin verimliliğine katkı sunduğu bildirilmekte olup, çok sayıda değişkenle ilişkisi ve etkileşimi farklı araştırmalarda çalışılmıştır. Bu araştırmada örgütsel bağlılığın çalışanların iş güvenliği algılarıyla ilişkisi incelenmektedir. Bu amaçla Gebze Organize Sanayi Bölge'sinde makine sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede çalışan 120 kişi araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Çalışanlara Meyer ve Allen tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Williamson ve arkadaşları tarafından geliştirilen İş Güvenliği Ölçesi ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel bağlılığın iş güvenliği ile pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde ilişkili bolduğu, katılımcıların iş güvenliği algıları arttıkça örgütsel bağlılıklarının da buna paralel olarak arttığı bulunmuştur. İkinci adımda, örgütsel bağlılığın alt boyuları olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık boyutlarının da katılımcıların iş güvenliği algıları ile pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığın ayrıca çalışanların cinsiyetine, eğitim düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. İş güvenliği algısının ise yalnızca kendisine bağlı çalışanları olan katılımcılar arasında farklılıştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For a long time, organizational commitment has been subject of many research articles in relation with organizational productivity. It has been reported that commitment to organization increases employee' performance and productivity of organization. In addition to these factors, the relationship and effect of many others variables on organizational commitment has been well studied. In this research, the relationship between organizational commitment and perceived work security has been investigated. The sample of the study consists of 120 employees who works in Gebze Organizational Industrial Zone. Organizational Commitment Scale developed by Meyer and Allen, Work Security Scale developed by Williamson et.all and Demographic Information Form was applied to all participants. According to the results of the statistical analyses, organizational commitment was found positively related to perceived work security. All of the subscales of the organizational commitment was found in positive relation with perceived work security as well. Lastly, organizational commitment was found affected by gender and educational level of employees, whereas perceived work security was only found affected by having subordinate employees.