Meslek seçiminde yeterlilik, iyi olma hali ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişki
In vocational qualification selection, good to be the relationship between state and job satisfaction level
- Tez No: 430615
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada çalışanlarda meslek seçimi yeterlilikleri ile iş tatminleri ve iyi olma halleri arasındaki nedensellik ilişkilerini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, meslek seçimi yeterlilikleri ölçeği, iyi olma hali ölçeği ve iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Araştırma İstanbul İli sınırları içerisinde çeşitli sektörlerde çalışan 390 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı yardımı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri, t-testi- anova testi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda meslek seçimi yeterlilik düzeyi ile iş tatmini ve iyi olma hali arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Meslek seçiminde yeterliliğin psikolojik iyi olma halini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and career choice competencies in working on this study and is intended to determine the causal relationship between the states of well-being. Personal information form to collect data in this study, the choice of profession qualification scale, scale-being and job satisfaction scale was used well. Working in various sectors in Istanbul Province in research it has been done on 390 people. The data obtained in this study have been analyzed with the help istats software package. Descriptive statistical methods to analyze the data, t-Test- Anova test, correlation and regression analysis were used. Research results in the choice of profession qualification levels and job satisfaction was found positively correlated and well-being. The adequacy of the choice of profession has concluded that improve the psychological well-being. Choosing a career is concluded to increase the job satisfaction of competence.