Organizasyonlarda lider tutumunun çalışanların iş bağlılıkları üzerine etkileri: İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren özel temel liselerde bir alan araştırması
Effects of leadership additudes in organization on employees job commintments: A field research on private basic high schools operating in Gaziosmanpaşa district in Istanbul
- Tez No: 430616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Organizasyonlarda yöneticilerin liderlik tutumlarının çalışanların iş bağlılıkları üzerine etkileri bir alan araştırması ile açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca organizasyon, lider ve işe bağlılık kavramlarının literatürde yaygın olarak kullanılan tanımlarına kavramsal içerik bakımından yakın anlamı olan ve literatürde sıklıkla kullanılan benzer kavramların tanımlarına yer verilmektedir. Organizasyonlarda liderler tutumların, çalışanların işe bağlılığının olumlu veya olumsuz etkilerini tespit etmek amacıyla geniş bir kaynak taraması yapılmış ve neden sonuç ilişkilerini ortaya koyacak şekilde ölçek uygulaması yapılmıştır. Çalışanların işe bağlılık seviyelerini, organizasyonlardaki liderlerin özelliklerini ve liderin çalışanlar ile ilişkisinin tespit edilmesini hedefleyen literatür taramaları ve istatistik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilimsel araştırma yöntemleri ile rapor haline getirilmiş ve organizasyonlardaki lider tutumunun, çalışanlar ve yöneticilerin yararlanmasına yönelik sonuç ve önerilerin sunulması hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain effects of leadership attitudes of the managers on the job commitments of the employees. This study also includes definitions of the commonly held concepts such as organizations, leader and commitment. We did questionnaire study in order to put out cause-and-effect relation of leadership skills of the managers and wide literature research to understand positive and negative affects of leadership skills of the managers on commitments of the employees to organization. We did statistical analysis and literature research to determine the relationship between job commitment of the employees and leadership skills of the managers results of the research put it into report form with the scientific research methods and the study aims to submit results and suggestions for managers and employees to benefit from.