Ağız sağlığı hizmetlerinde kalite güvencesi araştırması
- Tez No: 48920
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER ÖZTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tanımlayıcı özellikte bu araştırmanın amacı, ağız sağlığı hizmetlerinde hastaların algıladığı kalite güvencesi ve bununla ilgili olarak hasta memnuniyetini değerlendirmektir. Araştırma, küme örnekleme yöntemi kullanılarak Ankara ili Çankaya ilçesinde, genel olarak farklı sosyoekeonomik düzeyde mahallelerden rastgele yöntemle seçilen 3 mahallede oturan ailelerden yine rastgele seçilen ailelerde yapılmıştır. Bu aile fertlerinden son bir yıl İçinde diş hekimine başvurusu olan 300 kişiye ağız sağlığı hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri, bu düzeye etki eden önemli etkenleri belirleyen soru formu uygulanmıştır. Verilen yanıtlarla birlikte yanıtın mimiklerle desteklenip desteklenmediği de görüşmeci tarafından dikkate alınmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre görüşülen kişilerin % 80.3'ü verilen hizmetten memnun, % 17.0'si memnun değil, % 2.7'si ise kararsızdır. Çoğunluk kendi diş hekimlerini başarılı bulmakta ve vermiş olduğu hizmetten memnuniyet duymaktadır. Yüksek düzeyde memnuniyetin ifade edilmesi verilen hizmetin kalitesinin yüksek olduğu veya halkın beklentilerinin az olduğu şeklinde yorumlanabilir. Ancak görüşülen kişilerin % 12.6'sının Türkiye'de verilen ağız sağlığı hizmetlerinden memnun olmadığı ve bazı beklentileri olduğu belirienmişdir. En son almış olduğu hizmetten memnun olan kişilerin % 61.8'inin özel muayenehanelere başvuranlardan oluşması, en son alınan hizmetten memnuniyetle verilen hizmetlerden genelde memnuniyet düzeylerinin farklılığını açıklamaktadır. Araştırmada bölge, yaş, cinsiyet, meslek, diş hekimine en son başvuru tarihi, son bir ayda başvuru sıklığı, başvuru nedeni, müdahale tipi, müdahale süresi, randevunun uygunluğu, hekimin eldiven kullanımı, hekimin maske veya başka bir koruyucu kullanımı, çalkalama bardağının özelliği, tedavi odasında sigara içilebiliriiği, ücreti ödeyenin kimliği, ücretin uygunluğu gibi etkenlerle ağız sağlığı hizmetlerinden memnuniyet düzeyi arasında bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the patient perceived quality of oral health care services, and its relationship with patient satisfaction. A random population survey of established residents was carried out in Çankaya region of Ankara. In Çankaya, three different parts with different socioeconomic levels was randomly selected, and the questionnaire was applied to 100 people who applied to a dentist In a year in each parts. The questionnaire was administered face to face by two interviewers. The overall satisfaction level of people for their last visit in a year was founded to be high. 80.3 % were satisfied, 17.0 % were dissatisfied, and 2 % were undecided. The high level satisfaction may be explained by high quality of services or low level of expectations. But the majority of people were determined to be not satisfied with oral health services in general, and have some expectations. 61.8 % of the satisfied people applied to private dentists. This finding explains the contradiction between the last visit satisfaction and general satisfaction. In this study, the variables: region, age, sex, job, last application date, application frequency in the last month, application reason, intervention type, Intervention time, appointment appropriateness, usage of gloves during intervention, wearing mask during intervention, Type of glass used by the patient, smoking restrictions in intervention room, identity of fee payer, affordability of fee were not found to be related with patient satisfaction.