Türkiye'de seçim sistemlerinin temsilde adalet-yönetimde istikrar ilkesi çerçevesinde demokrasi ve ekonomi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of democracy and economic relations in the framework of justice stability-management principles in the representation of the election system in turkey
- Tez No: 430626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN HAYDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Demokratik katılım ve seçim kavramları ülkemizde son zamanlarda üzerinde durulan konulardan birisi olmuştur. Seçim sistemleri, uygulanan seçimlerin demokratik süreci hakkında bilgi vermektedir. Her şeyden önce uygulanan seçim sistemlerinin demokratik olması ve pek tabi ki ülkenin yararı ön planda olması gerekmektedir. Ülkemizde çok partili dönemden bu yana çok sayıda seçim sistemleri denenmiştir. Ya her seçimde yeni kanunlara gidilmiş ya da bir önce uygulanan kanunda çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu tür bir uygulama ise demokratik siyaset açısından sakınca göstermektedir. Temsilde Adalet ve Yönetimde istikrar ilkeleri ise günümüzde birçok siyasi tartışmaların sebebi olmuştur. Anayasamızın 67. Maddesinde seçim kanunlarının bu iki ilkeyi bağdaştıracak biçimde düzenlenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Ancak bir seçim sisteminde bu ilkelerin bağdaştırılmasını sağlamak her zaman mümkün olmamaktadır. Keza ülkemizde uygulanan seçim sistemlerinde çoğunlukla bu ilkelerden biri ön plandayken diğeri arka plana itilmektedir. Aynı zamanda hükümetlerin ekonomik performansı seçmenler açısından önem arz etmektedir. Bu nedenledir ki hükümetler çoğunlukla iktidara gelmek için seçim öncesi seçmenlerin yararına birçok ekonomik düzenlemeler yapmakta, halk için kısa dönemde genişletici politikalarla refah oluşturmaktadır. Ancak seçim öncesi yapılan bu uygulamalar seçim sonrası uzun vadede ekonomide birçok olumsuzluk yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Democratic participation and selection concepts in our country has been one of the issues highlighted recently. Electoral systems, provide information on the implementation of the democratic process of elections. Everything democratize the electoral system applied before and the benefit of many countries, of course, must be at the forefront. Our country has been tested a number of electoral systems since the multiparty period. Or go to the new law has been in every election or have made several changes to the law that applied before. Such a practice shows the drawbacks in terms of democratic politics. The principles of justice and political stability represented today have been the cause of many political discussions. Article 69 of the election law in our Constitution it is emphasized that the two countries should be organized in the form of this adapter. But to ensure that these principles be reconciled in an electoral system is not always possible. Likewise, the selection system implemented in our country is mostly one of these principles in the foreground while the other is pushed into the background. At the same time the economic performance of the government is important in terms of voters. This is why governments often make many economic regulations for the benefit of voters before the elections to come to power, constitute prosperity for people with expansionary policies in the short term. But after the election before the application process has long made the choice to create many adversities in the economy