Temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesi açısından seçim sistemleri ve Türkiye örneği
Election systems in terms of justice in representation stability in administration and the case of Türkiye
  1. Tez No: 934514
  2. Yazar: ASIM PİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz dünyasında yönetim biçimleri içerisinde, en ideal yönetim biçiminin demokrasi olduğu düşüncesi toplumlarda yaygınlaşmıştır. Demokrasi en geniş tanımıyla halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelmektedir. Ancak günümüz şartlarında halkın doğrudan kendini yönetebilmesi mümkün görünmemektedir. Bu nedenle olağan hale gelmiş olan, halkın kendisinin seçtiği temsilciler yani vekilleri aracılığıyla yönetilmesidir. Bu anlayış çerçevesinde temsili demokrasi denen anlayış ortaya çıkmıştır. Temsili demokrasilerde toplumu temsil edecek vekiller, belirli ve düzenli aralıklarla yapılan seçimlerle belirlenmektedir. Ancak seçimin gerçekleştiği her rejimin demokratik olduğu söylenemez. Bu nedenle rejimlerin demokratik oluşundan bahsedebilmek için demokrasinin kalbi olan seçimlerin, serbest ve adil bir ortamda demokratik kriterlere uygun olarak yapılması gerekmektedir. Temsili demokrasilerde seçimin gerçekleşebilmesi için de seçme iradesine haiz olan seçmenin, hür iradesi ile temsilcilerini belirlemek üzere oy kullanmasıdır. İşte seçmenin nasıl ve ne şekilde oy kullanacağı, kullanılan oyların sandalyelere nasıl dönüştürüleceği ve ne şekilde değerlendirileceği gibi hususların düzenlendiği seçim sistemleri ortaya çıkmıştır. Seçim sistemleri, seçimlerde kullanılan geçerli oyların parlamentoda sandalyelere dönüştürülmesinde uygulanan teknik usullerdir. Seçim sistemlerinde, genellikle temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerinden birine ağırlık verilmektedir. Temsilde adalet ilkesini ön planda tutan sistemler, nispi temsil sistemi olarak adlandırılır. Yönetimde istikrar ilkesi ön plana çıkmışsa, bu sisteme de çoğunluk sistemi denilmektedir. Her iki ilkeyi bağdaştırmayı amaçlayan sitemler ise karma seçim sistemleri olarak adlandırılmıştır. Seçim sistemleri genel olarak, kendi olguları içinde güçlü ve zayıf yönleri barındırır. Temel hak ve özgürlüklerin bir ifadesi olan seçim uygulamaları, anayasa ve kanunlarla düzenlenen kurallarla gerçekleşir. Türkiye'de ilk seçim uygulaması, 1876 Anayasası ile başlamış ve günümüze kadar birçok farklı seçim uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Fakat şimdiye kadar Türkiye'de uygulanan seçim sistemleri üzerinde tam bir uzlaşı sağlandığı söylenemez.
Özet (Çeviri)
In today's world, the idea that democracy is the most ideal form of government has become common in societies. Democracy, in its broadest definition, means the people governing themselves. However, under current conditions, it seems impossible for the people to directly govern themselves. Therefore, it has become commonplace for the people to be governed through representatives, or deputies, whom they elect. Within this understanding, the concept of representative democracy has emerged. In representative democracies, the deputies who will represent society are determined through regular and periodic elections. However, it cannot be said that every regime where elections take place is democratic. In order to discuss the democratic nature of regimes, the elections, which are the heart of democracy, must be held in a free and fair environment, in accordance with democratic criteria. In representative democracies, for the election to take place, voters who have the right to vote must freely cast their votes to select their representatives. Thus, election systems have emerged to regulate how and in what manner voters will cast their votes, how the votes will be converted into seats, and how they will be evaluated. Election systems are technical procedures applied to convert the valid votes cast in elections into parliamentary seats. In election systems, one of two principles is usually emphasized: representation justice and governance stability. Systems that prioritize the principle of representation justice are called proportional representation systems. When the principle of governance stability is emphasized, it is referred to as a majority system. Systems that aim to combine both principles are called mixed electoral systems. Generally, election systems contain both strengths and weaknesses within their own contexts. Election practices, which are an expression of fundamental rights and freedoms, are carried out in accordance with rules regulated by constitutions and laws. In Turkey, the first election practice began with the 1876 Constitution, and many different election practices have been implemented to this day. However, it can be said that there has not yet been full consensus on the election systems implemented in Turkey.