Türkiye'de bir baskı grubu olarak sendikaların 1960 sonrası ekonomi ve siyaset üzerindeki etkisi
Impact on the economy and politics in 1960 as a printing group of unions in Turkey
- Tez No: 430627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN HAYDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sendika synic teriminde gelmektedir. Synic, birliğin temsili sağlamakla görevli kimseler olarak ifade edilir. Dünya'da sendikal haklar elde edebilmek için büyük mücadeleler vermişler ve bu büyük mücadeleler sonunda sendikal hakları elde etmişlerdir. Türkiye'de ise sendikal haklar bir savaş neticesinde değil Anayasal haklarla millete armağan edilmiştir. Sendikaların ilk ortaya çıkışı ile gelinen süreçte siyasi otoriteye karşı direnmişlerdir. Sonrasında siyasi partilerle kurulan ilişkiler, sendikaların siyasi faaliyetlerinde tartışma konusuna yol açmıştır. Sendikaların yasallığı ile birlikte siyasi partiler sendikalara ilgisiz kalamamıştır. Bu hem Türkiye için, hem de diğer ülkeler için geçerlidir. Sendikaların ekonomiye etkileri üzerine çok araştırma yapılmış değildir. Ancak bakıldığı zaman sendikalar daha çok işsizliğin artmasına toplu pazarlık yoluyla neden olabilmektedirler. Grevler yoluyla, işgünün kayıp olmasına yol açmaktadırlar. Toplu iş sözleşmesiyle de iş garantisi yakalamak istemişlerdir, ancak bu etmenler ekonomiyi olumsuz yönde etkilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The union has come in terms Synic. Synic, to provide the representative Union official expressed as a person. They fought for the union to obtain rights in the world and have achieved at the end of this great struggle for trade union rights. If the constitutional rights of people with no trade union rights in Turkey was a gift from a battle ensues. The process reached the first emergence of unions have resisted the political authorities. Relations with political parties and established the post, led the discussion on the political activities of trade unions. political parties with the legality of the trade unions could not remain indifferent to the union. This is true for both Turkey and is also applicable to other countries. On the economic effects of trade unions is not an issue that made a lot of research. But when viewed through more trade unions are may cause an increase in unemployment in collective bargaining. by strikes, they lead to no loss of working days. They want to capture the collective bargaining agreement also guaranteed to work, but these factors have a negative impact on the economy.