Fotoğraf ve Antropoloji ilişkisi bağlamında Londra'da yaşayan Türkiyeliler
Relationship between photography and Anthropology in the context of immigrant from Turkey in London
  1. Tez No: 430643
  2. Yazar: YASEMİN KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Anthropology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Batı toplumları 1789 Fransız İhtilali ve 1850-1900 yılları arasında gerçekleşen Sanayi Devrimi'nin etkisiyle hızlı bir değişim sürecine girmiş ve geleneksel toplum düzeni büyük ölçüde değişmiştir. İnsanı tanımlamaya ve toplumsal yapıların şekillenişini incelemeye çalışan sosyal bilimlerin, bilimsel bir disiplin olarak felsefeden ayrılması da 19. Yüzyıl'da gerçekleşmiştir. Sosyal bilimciler araştırmalarında bir belge aracı olarak fotoğraftan faydalanarak, aslında gelişim süreci aynı tarihlere denk gelen fotoğraf ve antropolojinin arasında organik bir bağın kurulmasını da sağlamıştır. Elinizdeki bu çalışmada, ortak çalışma nesneleri“insan”olan fotoğraf ve antropolojinin gelişim süreçlerini, bu süreci etkileyen dönemleri, her iki disiplinin de yeni kavramlar, yeni yollar ve yeni bakış açıları üreterek nasıl günümüze geldiklerini sergilemeye çalışılmıştır. Sosyal bilimlerin tarihine kısaca değindikten sonra karşılaştırmalı olarak fotoğrafın bu süreçteki gelişimini ve özellikle antropoloji ile kurduğu ilişki incelenmiştir. Çalışmanın son kısmında Avrupa'ya olan göç ve sonrasındaki göçmenlik sorunlarına, Londra'da yaşayan Türkiyelilerin kültür, aidiyet ve entegrasyon sorunlarını temele alarak değerlendirilmiştir. Eser kısmında ise“görsel antropolojik”bir çalışma olarak hazırlanan Londra'da yaşayan Türkiyelilerle ilgili belgesel fotoğraf ve video projesi yer almaktadır. Fotoğraf projesi, uzun yıllardır Londra'da yaşayıp şehir merkezine hiç gitmemiş ya da çok az bulunmuş insanların, Londra'nın ikonik yerlerinde çektiğim portrelerinden oluşmaktadır. Çalışmanın video kısmını ise, fotoğraf çekimi esnasında ve çekime gidilmeden önce yapılan röportajlardan oluşan kısa bir belgesel oluşturmaktadır.Bu bağlamda sosyal bilimler ve fotoğraf alanındaki hakim tartışmaları değerlendirdiğimiz literatür taraması çalışmada esas alınarak konumuzla ilgili kimi internet sayfalarından da ayrıca faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western Societies, under the effect of French Revolution and the Industrial Revolution which came about between 1850-1900, entered into a rapid transformation process and the traditional social order has changed in a massive measure. Social Sciences which attempts to define human and analyse the formation of social structures divorced from philosophy as a scientific discipline again in the 19th Century. In the 19th Century various social sciences began studies to characterize humans and examine their social structures. In these years photography was only just developing and the social sciences used photography to document their studies. İn this way, an organic link began between anthropology and photography. Because photography and anthropology's main subject, the“human”, was the same, we will try to explain their development which goes paralel with one another. Following the initial short reference to the history of the Social Sciences, the development of the photograph during this period will be highlighted and more specifically looking at its particular linkage with anthropology. In this section, the migration to Europe and the problems this created in its wake, will be studied by concentrating on the Turkish nationals living in London. The cultural, identity and integration issues of these migrants will be the main fields of our study. In the photography project (Eser) section consists the presentation is a Visual Anthropological study as well as a photographic documentary of the Turkish nationals living in London.We will also consult the relevent literature about photography and anthropology, and we used the internet to obtain the documents that we needed.