Çağdaş fotoğraf sanatında postkolonyalizm
Postcolonialism in contemporary photographic art
- Tez No: 871785
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, postkolonyalizm ve çağdaş fotoğraf sanatı arasındaki ilişkileri tarihsel ve teorik bir perspektiften incelemektedir. Çalışmanın amacı, kolonyalizm ve Oryantalizm'in fotoğraf sanatı üzerindeki etkilerini analiz ederek, bu temsillerin postkolonyal dönemde nasıl yeniden yorumlandığını ve eleştirildiğini ortaya koymaktır. Tez çalışması, sömürgecilik döneminden günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimini kapsamakta ve görsel temsillerin toplumsal ve kültürel bağlamlarını derinlemesine ele almaktadır. Kültürel hegemonya, kimlik oluşumu ve güç ilişkileri gibi kavramları inceleyerek, fotoğraf sanatının kültürel temsillerdeki rolünü ve bu temsillerin nasıl inşa edildiğini araştırmaktadır. Tez çalışmasında, öncelikle sömürgecilik tarihinin izleri sürülerek, kolonyalizm, Oryantalizm ve postkolonyalizmin temel kavramları ele alınmıştır. Daha sonra kolonyalizm ve Oryantalizm bağlamında üretilen görseller incelenmiş, Oryantalist resim ve fotoğraf örnekleri üzerinde analizler yapılmıştır. Görsel antropoloji çalışmaları da araştırma kapsamında ele alınmıştır. Sömürgecilik döneminde fotoğrafın, Batılı güçlerin sömürgeleştirdikleri toprakları ve halkları belgelemek ve kategorize etmek için nasıl kullanıldığına odaklanılmıştır. Dr. Hugh Welch Diamond'ın psikiyatrik fotoğraf çalışmaları, Alphonse Bertillon'un kriminolojik sınıflandırma yöntemi, Thomas Huxley ve John Lamprey'nin antropolojik fotoğraf çalışmaları gibi örnekler üzerinden, kolonyal dönemin ideolojik ve bilimsel pratikleri analiz edilmiştir. Ayrıca, Edward Horace Man ve Maurice Vidal Portman'ın Andaman Adaları üzerine yaptıkları çalışmalar, yerli halkların nasıl temsil edildiğini ve Batılı hegemonik bakış açısını yansıtma şeklini göstermiştir. John William Lindt ve Edward Sheriff Curtis'in ürettiği görseller üzerinden“görsel yersizleştirme”kavramı ele alınmış ve Bronisław Malinowski'nin katılımcı gözlem metodu fotoğraflar üzerinden irdelenmiştir. Ardından, postkolonyal eleştirinin çağdaş sanat ve fotoğraftaki yerinin incelenmesine geçilmiştir. Bu bağlamda, tez çalışmasında yer verilen çağdaş sanatçıların eserleri üzerinden, kolonyal ve Oryantalist temsillerin nasıl yeniden yorumlandığı ve eleştirildiği analiz edilmiştir. Bu sanatçılar, tarihsel bağlamları sorgulamakta ve postkolonyal perspektiflerle yeni görsel anlatılar yaratmaktadır. Tez çalışması, kolonyal ve postkolonyal süreçlerin fotoğraf sanatı üzerindeki etkilerini detaylı şekilde ele alarak, akademik literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Sömürgeci temsil pratiklerinin tarihsel analizleri ile bunların günümüz sanat dünyasında nasıl yeniden değerlendirildiği ve eleştirildiği gösterilmekte, postkolonyal eleştirinin çağdaş sanat ve fotoğraf üzerindeki etkileri vurgulanmaktadır. Bu çalışma, postkolonyal teori ile çağdaş fotoğraf sanatı arasındaki dinamik ilişkiyi açığa çıkararak, gelecekteki araştırmalar için sağlam bir temel sunmayı ve görsel sanatlarda yeni perspektiflerin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between postcolonialism and contemporary photographic art from a historical and theoretical perspective. The aim of the study is to analyze the impacts of colonialism and Orientalism on photographic art, revealing how these representations have been reinterpreted and critiqued in the postcolonial era. The thesis spans a broad period from the colonial era to the present, delving deeply into the social and cultural contexts of visual representations. By examining concepts such as cultural hegemony, identity formation, and power relations, it explores the role of photographic art in cultural representations and how these representations are constructed. In the thesis, the traces of colonial history are first followed, and the fundamental concepts of colonialism, Orientalism, and postcolonialism are addressed. Then, visuals produced in the context of colonialism and orientalism are examined, with analyses conducted on examples of Orientalist painting and photography. Visual anthropology studies are also covered within the scope of the thesis. The focus is on how photography was used during the colonial period to document and categorize the lands and people colonized by Western powers. The ideological and scientific practices of the colonial period are analyzed through examples such as Dr. Hugh Welch Diamond's psychiatric photography, Alphonse Bertillon's criminological classification method, and anthropological photographic works by Thomas Huxley and John Lamprey. The works of Edward Horace Man and Maurice Vidal Portman on the Andaman Islands are also examined to show how indigenous individuals were represented and how these reflected the Western hegemonic perspective. The concept of“visual displacement”is explored through the visuals produced by John William Lindt and Edward Sheriff Curtis, and Bronisław Malinowski's participant observation method is scrutinized through photographs. Subsequently, the focus shifts to the place of postcolonial critique in contemporary art and photography. In this context, the works of contemporary artists featured in the thesis are analyzed to show how colonial and orientalist representations are reinterpreted and critiqued. These artists question historical contexts and create new visual narratives with postcolonial perspectives. The thesis aims to contribute to the academic literature by thoroughly examining the impacts of colonial and postcolonial processes on photographic art. It demonstrates how colonial representation practices are historically analyzed and how they are re- evaluated and critiqued in the contemporary art world, highlighting the effects of postcolonial critique on contemporary art and photography. This study aims to uncover the dynamic relationship between postcolonial theory and contemporary photographic art, providing a solid foundation for future research and contributing to the development of new perspectives in visual arts.