Tarihe subjektif yaklaşımın sanat yapıtına etkisi
The influence of subjective perspective in history on work of art
- Tez No: 430655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu eser metni, tarihçinin, tarih yazımında kasıtlı ya da kasıtsız sübjektif yaklaşımını, tarihçinin pratiğinde bir tutum olarak görülmesini ve sanatçı pratiğine kopyalanarak oluşturulan projeyi sunar. Eserler bir yöntem denemesi olarak, hem sübjektif tarih yazımı ile sanatçının sanatsal pratiği arasındaki benzerlikleri arıyor ve bunları birleştiriyor; hem de ideolojik bir aygıt olarak tarihi, tarihsel olguları bilgiye dönüştürme pratiği içinde geçmişi yorumlayan tarihçileri, bu sistemin içinde kalmalarını ve değiştirilmiş geçmişin birçok alanı etkilemiş olmasını eleştiriyor. Burada sanatçı, bir tarihçi rolüne bürünüyor ve tarihçinin sübjektif (öznel) bakış açısını referans alarak tarih yazımını sanatçı bireyselliğinde ele alıyor. Sanatçı kendi öznelliğinde, tarihçinin olguları düzenleme ve bilgiye dönüştürme pratiğini kopyalıyor. Ayrıca, tarihçi pratiğine de sübjektif bir biçimde yaklaşıyor. Tarihten görsel kayıtlar – tarihten sanat eserleri – sanatçının pratiğinde yeniden yorumlanır ve sanatçının sübjektif yaklaşımı ile yeni yorumlara dönüşürler.“Tarih yoktur, tarihçi vardır”söylemi ile bu projeler, tarihçi olma durumunu dahi, tüm tarih durumlarını sanatçı sübjektifliğinde yorumlar.
Özet (Çeviri)
This text declares that the practice of the historian is intentionally or unintentionally a subjective attitude of the historian while writing the history and represents the project that copies it to an artist's practice. The works seek similarities between the subjective writing of history and the artist's practice, and then combines them. And also, the works criticize history as it is an ideological tool, historians who interprets history while in the practice of transforming the past to the knowledge and that the changed history that affected many fields. The artist assumes the role of an historian and references the subjective perspective of an historian, addressing the writing of history from the point of view of an artist's individuality. Artist in her individuality, copies the practice of a historian as s/he edits the facts and transforms them into information. Also, she approaches subjectively to the practice of a historian. The visual records from history – artworks from history – are re-interpreted in artist's practice and with artist's subjective approach they turn into new interpretation. The project interprets many history issues with historian issues with the statement of:“There is no history, there is the historian”.