Mimari dış mekanlarda renk boyutu (2 cilt)
- Tez No: 45551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
II MİMARİ DIŞ MEKANLARDA RENK BOYUTU (Yüksek Lisans Tezi) Susan HABİB GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1995 ÖZ Bu çalışmada kentsel çevrenin kimliğinin önemli bir unsuru olan renk faktörü, tek yapı ölçeğinde ve kentsel dokuyu oluşturan diğer kentsel öğeler (reklam panoları, kent mobilyaları, logolar, vs.) bakımından çeşitli kültür ve bölgelerde ve tarihsel gelişim içinde araştırılmıştır. 1. Bölümde, rengin tanımı, renk teori ve sistemleri, 2. bölümde rengin optik ve psikolojik etkileri, 3. bölümde mimari çevrede renk faktörü geleneksel ve tarihsel süreç içinde, 4. bölümde de 20. yüzyılda kentsel çevrede renk boyutu incelenmiş, özellikle 1960 soması mimaride etkili olan renk boyutuna farklı yaklaşımlar saptanmaya çalışılmıştır. 5. Bölüm, Türk mimarisinde 1980 sonrası etkili olan renk boyutundaki farklı yaklaşımları saptamak üzere Ankara, kentini içeren bir örnek çalışmayı kapsamaktadır. Mimari Dış Mekanlarda rengin kullanımında temelde beş farklı yaklaşımın tüm mimarlar tarafından izlendiği gözlenmektedir. Mimarlar, mimari biçimlerini zenginleştirmede belirli bir kavrama referans vermeden rengi kullandıkları gibi Tarih ve geleneklere, Doğaya, Yapılı çevreye ve malzemeye göndermeler yapmaktadırlar. Mimarların çoğu, rengin yaşamın içinde yer aldığı, sonradan eklenen bir unsur olmadığını kabul etmesine karşın, diğer mimari öğelere verilen önemin renk konusunda genelde geçerli olmadığı, ayrıca renkler konusunda sadece mimarların değil kentsel tasarımcılar, peyzaj mimarları ve endüstriyel tasarımcıların da bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadıkları, bu konunun fazla irdelenmediği ve objektif kararlardan çok sübjektif kararlar ve ticari kaygıların ön planda olduğu görülmüştür. Bilim Kodu :601.01.00 Anahtar sözcükler :Renk, Mimari çevre, Mimari dış yüzey ve mekanlar, kent mekanı, geleneksel mimaride renk. Sayfa Adedi :679 Tez Yönetici.Yrd.Doç.Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
Ill COLOUR DIMENSION IN URBAN SPACE (M.Sc. Thesis) Suzan HABIB GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1995 ABSTRACT In this study the factor of color which is a very important component of environmental identity has been researched through various cultures and localities and in historical process by means of buildings and other urban components (such as urban artifacts, logos and advertising panels). In the first chapter, the description of color, color theories and systems; in the second chapter optical and psychological effects of color; in the third chapter, the color factor in the architectural environment through traditional and historical concepts; in the fourth chapter the color dimension in the urban space and different approaches to color dimension which has been influential in the architecture of 20'th century has been studied. In the fifth chapter the influences of color in the Turkish architecture since 1980 has been determined by means of a case study on the city of Ankara. It has been determined that architects for the use of color in the urban space have followed five main approaches. In a way to arise the architectural forms color is used without giving any references to a determined concept, otherwise it is refered to the history and traditions, or the nature, or the built environment or the materials. Despite the fact that Turkish architects accept the role of color in life and that it is not a component which has been added later, they don't seem give too much attention on its importance among the other components of design. Besides architects, the other designers as landscape architects, industrial designers and urban designers aren't much more concerned with the use of color in urban space. Instead of objective decisions the subjective ones are prefered and it seems that commerical faculties are the most urgent things in the urban process. Science Code -.601.01.00 Key Words.Colour, Architectural Environment, Architectural Exterior, Surfaces and Spaces, Urban Space, Colour in Traditional Architecture, Colour in Vernacular Architecture. Page Number :679 Adviser :Yrd.Doç.Dr. Zeynep ONUR