Türkiye'nin usta ud icracılarının ud eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
The study of Turkish virtuoso oud-performers' ideas on oud education
- Tez No: 430672
- Danışmanlar: PROF. YUSUF AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ud eğitiminin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi; ud ders programlarının uygun amaçlara göre hazırlanmasına ve tercih edilen“metodoloji”nin amaca hizmet ölçüsüne bağlıdır. Bu ölçüden hareketle Türkiye'nin akademi içindeki ve dışındaki usta ud icracılarının; ud eğitiminde üslup ve ekol tercihleri, materyal ve tekniklere ilişkin görüş ve değerlendirmeleri, ud eğitimine bakış açıları, ud eğitiminin sorunlarına ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yönelik görüşleri alınarak yeni bulgulara ulaşmak ve bulgulardan yararlanarak ud eğitimine katkıda bulunabilmek, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı esas alınmıştır ve araştırma modellerinden, durum çalışması modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak Türkiye'nin usta ud icracıları seçilmiştir. Veriler yarı-yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla elde edilmiştir. Veri analizi yapılırken“içerik analizi”tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda usta ud icracılarının, ud eğitiminde üslup ve ekol tercihleri, materyal ve tekniklere ilişkin görüş ve değerlendirmeleri, ud eğitimine bakış açıları, ud eğitiminin sorunlarına ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yönelik görüşleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A successful process of oud education depends on oud lesson programs prepared according to proper goals and a methodology in accordance with the objective. With reference to this principle, the main aim of the study is to reach new data through collecting academic and non-academic virtuoso oud-performers' ideas and solution suggestions regarding their music style and ecole preferences, their ideas and evaluation on materials and technics, their thoughts on oud education, and their ideas on the problems and the suggestions for the problems of oud education. Qualitative research design is preferred in the study, and case study is used. The study group consists of leading oud virtuosos in Türkiye. Data are collected through semi-structured interview. Data analysis is done through content based analysis. The study finds out virtuoso oud-performers' ideas and solution suggestions regarding their music style and ecole preferences, their ideas and evaluation on materials and technics, their thoughts on oud education, and their ideas on the problems and the suggestions for the problems of oud education.