Türkiye' de liman özelleştirmeleri ve Tekirdağ limanı' nın özelleştirme sürecinin incelenmesi
Seaport privatization in Turkey and research on Tekirdağ seaport privatization process
  1. Tez No: 208966
  2. Yazar: EMRAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSEL ZAFER ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleen dünya ekonomisi dünya genelindeki ticari mal dei-tokuunun yüksek hızda artmasına neden olmaktadır. Düük maliyetli ve rekabetçi üretim uraı içersinde birçok irket üretim merkezlerini ulusal sınırların dıına taımılardır. Tüketiciler ise ihtiyacı olan tarım ve endüstri ürünlerini kabul edilebilir fiyat ve kalite çeitlerinde bütün dünya genelinden ulaabilmektedirler. Küreselleme geliip yayıldıkça, dünya ticareti ve buna balı olarak deniz ticareti de önümüzdeki yıllarda geliip büyüyecektir. Birçok ülkede uluslar arası ve ülke içi ticaretin büyük bir kısmı deniz yoluyla yapılmaktadır. 1993 yılında toplam 633,5 Milyon DWT olan deniz ticaret filosu hacmi 2002 yılında 760,5 Milyon DWT' ye yükselmitir. leyen bir ekonomi içerisinde limanlara gerektii kadar önem verilmemektedir. Bunun yanı sıra deniz yoluyla taınan tüm mallar ve yolcular en az iki adet limanın kullanılmasını gerektirir. Deniz trafii operasyonel anlamda limanlara baımlıdır. Çünkü limanlar deniz ve karayolu taıma modları arasındaki ara yüzü oluturur. Bu nedenle, etkin bir ulatırma sistemi için limanlarda etkin bir ekilde çalımalıdır. Bunların yanında, Avrupa ve Asya arasında bir ulatırma koridoru olmasıyla birlikte gelen jeopolitik konuma sahip Türkiye'nin limanları, gelien ve büyüyen deniz ticaretinin gerekleriyle baa çıkacak ekilde kurumsallamamı, alt yapı ve üst yapı ihtiyaçları giderilememitir. Uluslar arası ticaretin gereklerini karılamak için limanlarımız kendilerini analiz etmeli ve gelitirmelidirler. Bunun için en iyi yolda kurumsal yeniden yapılanma ve özelletirilmelidir. Dünya deniz ticaretindeki aır rekabet artlarına ulaabilmek için devlet ile özel teebbüsün yatırım ve iletmecilik yönünden i birlii yapmasının gereklilii artmı olduu ortadadır. Uzun dönemli stratejik alt ve üst yapı yatırım master planlarının yapılarak çada liman yönetimi ve iletmecilik esaslarının zaman geçirilmeden salanması gerekmektedir. Bu amaca yönelik çalımamız üç bölümden olumaktadır. Birinci bölümde; Özelletirme kavramı, nedenleri, amaçları, karıt görüler ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmitir. kinci bölümde; Türkiye' de liman özelletirmeleri, bölgesel olarak limanlar konusunda ncelemelerde bulunulmu ve limancılık sektörünün genel ve ortak sorunları konularında tespitlerde bulunulmutur. Üçüncü bölümde; Tekirda Limanı'nın özelletirilme süreci hakkında bilgi verilmi, özelletirme öncesi ve sonrası analizleri yapılmıtır. Çalımanın hazırlanmasında yardımcı olan danıman hocam Sayın Yrd. Doç. Dr. Ersel Zafer ORAL'a, ders notlarından fazlasıyla yararlandıım hocam sayın Doç. Dr. Hakkı Kii'ye, Akport A.. pazarlama sorumlusu Sayın Cenk ANIL'a, kaynak aktarımında bulunan D.E.Ü Kütüphane Birimine, her zaman yanımda olup beni destekleyen eime ve aileme teekkürlerimi bir borç bilirim
Özet (Çeviri)
The globalization of world economy has brought tremendous increases in Exchange of goods across the world. In pursuit of economical and competitive manufacturing, production centers of most industries have rapidly shifted their bases beyond national borders. Consumers also have started to reach agricultural and manufactured goods for their daily life from all over the world within reasonable ranges of price and quality. As the globalization is most likely to further develop, the world trade and in particular seaborne trade will continue to grow in the following years. In the majority of countries, most of the international trade and in some cases also large amount of domestic trade is done trough maritime transport. The relevance of sea ports in the efficient working of an economy can not be understated besides, all goods and passengers transported by sea require the use of at least two ports. Moreover, seaborne traffic depends on seaports for its operations, since ports act as interfaces between maritime and inland modes of transport system seaports must be guaranteed to work efficiently. Besides, having a geopolitical situation as being a transport corridor between Europe and Asia, Turkey? seaport have not well established and commercionalized to cope with the developing seaborne trade. To meet international trade needs our ports have to evaluate and develop themselves. And the best way is institutional restructuring and privatization