Sivas İli'nde coğrafi faktörlerin göç olgusu üzerine etkileri
The effects of geographical factors in the city of Sivas on migration phenomenon
  1. Tez No: 430671
  2. Yazar: ABDULKADIR ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Sivas İli'nin büyük bir kesimi Yukarı Kızılırmak Havzası'nda yer almakla birlikte, Yeşilırmak, Fırat ve Seyhan nehirlerinin havzası içerisinde de arazisi bulunur. Yüzölçümü 28.448 km² olan araştırma sahası doğuda Erzincan, güney-doğuda Malatya, güneyde Kahramanmaraş, güney-batıda Kayseri, batıda Yozgat, kuzeyde Tokat, Ordu ve Giresun illeri ile komşudur. Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte idari açıdan il statüsü kazanan Sivas, Türkiye'de 1950'li yıllardan sonra başlayan sanayileşme ve kentleşmeye bağlı iç göç hareketlerinin bir benzerini yaşayarak, verdiği göç miktarı aldığı göç miktarından fazla olduğundan dolayı, sürekli göç veren bir il hüviyetinde olmuştur. İlde 1950'li yıllardan başlayan 1970'li yıllarda en üst seviyelere ulaşan göç hareketi günümüze kadar bir süreç olarak devam etmiştir. Göç hareketlerine bağlı olarak il nüfusunda 1985 yılından itibaren başlayan azalma kadar devam etmiştir. Cumhuriyet tarihinde ilk nüfus sayımının gerçekleştiği 1927 yılında 329.741 kişi olan il nüfusu 1985 yılına kadar sürekli artarak 772.209'a ulaşmış bu dönemden sonra ise sürekli azalarak TÜİK verilerine göre 2014 yılı itibariyle 623.116 kişiye gerilemiştir. İl nüfusunda azalmaya neden olan göç hareketleri üzerinde il genelinde görülen fiziki coğrafya faktörlerinin olumsuz etkileri ile beşeri coğrafya faktörleri yatmaktadır. İl genelinde meydana gelen göç hareketlerinde ortalama yükseltisinin fazla olması, arazinin dağlık ve engebeli bir yapıda olması, karasal iklim şartlarının hüküm sürmesi, tarım arazilerinde görülen eğim fazlalığı, su erozyonu ve taşlılık gibi fiziki coğrafya faktörleri ile sosyo-ekonomik yönden gelişmemiş olması, sanayi faaliyetlerinin yetersizliği, artan genç nüfus ile birlikte ortaya çıkan işsizlik sorunları gibi beşeri faktörler etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
A major part of the Sivas City which is constitutes the research field, is situated at the Upper Kızılırmak Basin and also, it has its field within the basin of Yeşilırmak, Fırat and Seyhan rivers.The field of research which has 28.448 km² of surface area, is neigbouring with Erzincan in the east, Malatya in the south-east, Kahramanmaraş in the south, Kayseri in the south-west, Yozgat in the west, Tokat, Ordu and Giresun cities in the north. Having obtained the administral status of a province through the declaration of Republic, Sivas, has been a city constantly emigrating because of having higher migrants than its immigrants, experiencing the similarities with domestic migration of Turkey started from the years of 1950's as part of industrialisation and urbanisation. The movement of migration in the province, has started from the 1950's and reaching a peak at 1970's, has continued until today as a phase.It continued until the decrease in the provincial population since 1985 depending on the movements of migration.In the year of 1927 when the first population census had taken place the population of the province was 329.741, has increased until 1985 constantly and reached up to 772.209, afterwards, decreased constantly until 623.116 according to the Turkish Statistical Institute 2014 data. The factors of migration movements which form a base for the decrease in the population of the province are the negative effects of provincial-wide geography and human geography.The physical geography factors such as high altitude, the mountainous and rough country, dominant continental climate conditions, excessive slope of the agricultural lands, water erosion and stony ground and the humane factors such as underdevelopment in terms of socio-economy, lack of industrial activities, unemployment problems showing up through the increasing young population have been influantial on the movements of migration within the province.