Zihin engelli çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam doyumlarının iyimserlik ve psikolojik belirti düzeyleri açısından incelenmesi
Parents with disablet children mind life clinics optimism and psychological symptom levels
- Tez No: 430677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, zihin engelli çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam doyumları, iyimserlik ve psikolojik belirti düzeyleri incelenmiş; iyimserlik ve psikolojik belirti ölçek puanlarının, yaşam doyumlarını ne düzeyde açıkladığı incelenmiştir. Araştırma örneklemi, Afyonkarahisar ili Merkez ilçesindeki engelli çocuk sahibi ve rehberlik merkezine başvuran 600 ebeveyne ulaşılması hedeflenmiş olup; 496 ebeveynin görüşleri değerlendirmeye alınmıştır. Ebeveynlerin psikolojik belirti, iyimserlik ve yaşam doyum puan ortalamalarının eğitim durumu, çocuk sayısı ve sosyo-ekonomik durum açısından farklılaşma durumunu ortaya koymak amacıyla tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılaşmanın gözlendiği durumlarda, farklılaşmanın kaynağını bulmak için ortalamalar arasındaki farkın önem kontrolü Tukey testi ile yapılmıştır. İyimserlik ve psikolojik belirti düzeylerinin yaşam doyum düzeyini açıklama gücünü ve ne düzeyde açıkladığını belirlemek amacıyla regresyon analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir: ebeveynlerin eğitim durumu ile psikolojik belirti düzeyi arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşmanın olmadığı; iyimserlik ve yaşam doyumu puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin çocuk sayısı ile psikolojik belirti düzeyi arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşmanın olmadığı; iyimserlik ve yaşam doyumu puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu görülmüştür. Ebeveynlerin sosyo-ekonomik durumu ile psikolojik belirti düzeyi arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşmanın olmadığı; iyimserlik ve yaşam doyumu puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin yaşam doyumunu, psikolojik belirti ve iyimserlik düzeylerinin anlamlı bir düzeyde açıklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life satisfaction of parents with a disabled child in mind, optimism and psychological symptom levels were examined; optimism and psychological symptom scale scores, what their life satisfaction levels explained. The District of Afyon province research sampling, disabled children and guidance Center is targeted to reach 600, the parent's opinions were taken into consideration 496. Parents have psychological symptoms, the average life satisfaction score of optimism and education, in terms of socio-economic status and number of children of differentiation in order to reveal the status of one-way analysis of variance . In the cases observed, dynamism are differentiation to find the source of the importance of the difference between control averages is made with the Tukey test.Optimism and psychological levels of life satisfaction level description power signs and explained what level to determine the regression analysis technique. The research findings are summarized below: the parents ' education level of psychological symptoms with a meaningful level of differentiation between the; optimism and life satisfaction score average was found to be a meaningful differentiation between. The number of children of parents with psychological symptoms is not a meaningful level of differentiation between the level;optimism and life satisfaction score average was a meaningful differentiation between.Social and economic situation of parents with psychological symptoms is not a meaningful level of differentiation between the level;optimism and life satisfaction score average was found to be a meaningful differentiation between.The psychological symptoms/ren living satisfaction and optimize levels as described in a meaningful level.