Türkçe öğrenen Gürcü öğrencilerin Türkçe zamanları öğrenirken karşılaştıkları zorlukların incelenmesi
A study on the challenges of Georgian learners of Turkish in mastering tenses
  1. Tez No: 430715
  2. Yazar: IA KALANDIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA HARPUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gürcistan Türkiye'nin sınır komşusu ve aynı zamanda dost bir ülkedir, bu iki ülke arasındaki dilsel, tarihsel, kültürel ilişkilere bugüne kadar büyük önem verilmektedir. Bu iki ülkenin işbirliğinin gerçekleşmesi için iletişim şarttır. İletişim sağlamak için dil öğrenme çok önemlidir. Gürcistan'da Türkçe ile ilgili çok sayıda dil üzerine çalışma bulunmaktadır, bu çalışmaların çoğu Gürcüce olarak yazılmıştır. Türkçe olarak henüz Türkçe-Gürcüce arasında hiç bir dilbilgisel zaman karşılaştırma çalışma yapılmamıştır. Türkçe, farklı ülkelerde öğretilmektedir. Bu öğretim farklı seviyelerde olmaktadır. Bazı ülkelerde sadece üniversitelerde seçmeli Türkçe ders olarak ya da Türkoloji bölümlerinde değil, ortaöğretim kurulunda okutulacak seçmeli yabancı dillerden birisi olarak Türkçe öğretilmektedir. Bu ülkelerden birisi de Gürcistan'dır. Gürcistan'ın bazı liselerinde Türkçe seçmeli yabancı dil olarak önerilmiş ve öğrenciler bu dili öğrenmektedir. Bu ülke için yabancı dil olarak Türkçe alanında yetişmiş öğretmenlere ihtiyaç vardır. Bu dili seçme nedeni konusunda değişik görüşler ortaya konulabilir. Örneğin Gürcistan, Türkiye'nin komşusudur ve birçok kişi değişik nedenlerle Türkiye'ye gelmektedir. Çalışmanın nitecisinde Türkçe öğrenen, aynı zamanda Gürcüce öğrenen öğrenciler için dilbilgisel zaman kategorinin öğrenilmesi sırasında yardımcı olacaktır. Dolaysıyla yabancı dil edinimi daha rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Ortaöğretimde öğretilen "yabancı dil olarak Türkçe için her gün yeni bir ihtiyaç ortaya çıkabilir. Bu çalışmada Gürcüce ile Türkçe arasında zamanlar açısından bir karşılaştırma bağlamında olacaktır. Bu karşılaştırma Türkçe öğrenen Gürcü öğrencilerden alınacak veri doğrultusunda yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Georgia is Turkey's neighbouring country and, at the same time, a friendly nation. A lot of importance is given today to linguistic, historical and cultural relations between these two countries. Communication is essential for the realization of the co-operation between these countries. Language learning is very important for providing communication. There are many linguistic studies on the Turkish language in Georgia. However, most of them are written in Georgian. There is not yet a comparative study on grammatical tenses in the Turkish and Georgian languages written in Turkish. Turkish is taught in different countries around the world. The teaching process is realized on different levels. In some countries, there are not only Turcology departments or facultative courses in Turkish at universities, but facultative classes in Turkish among foreign language courses in the institutions of secondary education. Georgia is one of such countries. In some high schools of Georgia, Turkish is recommended as a facultative foreign language and students learn it. There is a need for teachers trained in the field of Turkish as a foreign language in this country. There may be different opinions about the reasons for choosing this language. For example, Georgia is Turkey's neighbouring country and a lot of people come to Turkey for different reasons. The results of the study will be useful for students who study Turkish and at the same time Georgian during their learning the category of grammatical tense. Thus, foreign language learning process will be realized more comfortably and quickly. A new demand for Turkish as a foreign language can appear every day in secondary education. This study will be realized within the context of comparing tenses in Georgian and Turkish. An attempt to get more realistic results will be made on the basis of Georgian students who learn Turkish.