Resim analizinde altyapı-üstyapı kurgusunun Yüksel Arslan eserleri üzerinden incelenmesi
Investigation infrastructure and superstructure in painting analysis through works of Yüksel Arslan
- Tez No: 430729
- Danışmanlar: DOÇ. TUBA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmanın amacı altyapı-üstyapının sanatla ilişkilendirilmesi ve Yüksel Arslan'ın çalışmaları üzerinden çözümlenmesini kapsamaktadır. Amaç kapsamında altyapı-üstyapı ve eser çözümlemelerine, diyalektik perspektifinden bakılmıştır. Resim analizi yapılırken örneklem olarak Yüksel Arslan'ın çalışmaları seçilmiştir. Betimsel olan bu araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmış ve sanatçının tüm dönemleri genel biçimde ele alınarak evrende Arslan'ın 1969-1975 arasında yaptığı çalışmalar kesit alınarak sınırlandırılmaya gidilmiştir. Sanatçının çalışmaları incelenirken çoğulcu inceleme yönteminden yararlanılmıştır Verilerin toplanması sırasında alt problemlere kaynaklık eden yazılı, görsel ve sanal sağlayıcılardan yararlanılmıştır. Ulaşılan veriler için amaçlı tarama yapılmış ve konularına göre gruplandırılmıştır. Gruplandırılan verilerde problem durumuna cevap aranırken betimleme, analiz ve yorumlamadan yararlanılmıştır. Resim analizinde toplumsal sorgulamalar ile altyapı ve üstyapı bağlantılı olarak Yüksel Arslan'ın eserleri üzerinden sorunsallaştırılması sürecinde dört temel problem üzerinde durulmuştur. Bunlardan ilki altyapı-üstyapının diyalektik açıdan sanat ve toplum bağlamına yansımasının nasıl olduğu, ikincisi sanatta altyapı-üstyapının Modernizm ve Postmodernizm açısından değerlendirilmesi, üçüncüsü Yüksel Arslan'ın ifade yönteminin altyapı-üstyapıyla ilişkilendirilmesi ve dördüncü sorun ise Kapital Serisi üzerinden altyapı-üstyapı diyalektiğinin çözümlenmesi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study comprises the association of base and superstructure with art, and their analysis through the works of Yüksel Arslan. In line with the objective, base-superstructure and work analyses were approached through a dialectical perspective. For painting analysis, the works of Yüksel Arslan were chosen as sampling. In this descriptive study a relational screening method was used and a constraint was established by sectioning the works of Arslan dated between 1969 and 1975 from a general review of all periods that identify the artist's work in the universe. While examining the works of the artist, a pluralist research method was utilized. During the gathering of the data, written, visual and virtual providers that resource sub-problems were utilized. Purposed scanning was conducted for gathered data, which were then grouped in accordance with their content. Description, analysis and interpretation were employed while seeking an answer for the problem status in grouped data. In painting analysis, four basic problems were made the focus in the process of problematization through the works of Yüksel Arslan in relation to base and superstructure associated with social inquiry. Of these, the first problem was the course through which base-superstructure is reflected on art and society in terms of dialectics, the second was the evaluation of base-superstructure with respect to Modernism and Postmodernism, the third was the association of method of expression of Yüksel Arslan with base-superstructure, and the forth was determined as an analysis of base-superstructure dialectics through the Capital Series.