Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki mal hareketinin analizi (1963-1994)
- Tez No: 43074
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Avrupa Ekonomik Topluluğu ile 1963 yılında Ankara'da imzalanan Ortaklık Anlaşması'ndan, 1995 yılında imzalanan Ortaklık konsey kararına kadar geçen süreçte, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri analiz edilmiştir. Ortaklık anlaşmasının öngördüğü üç aşamada ilişkiler dönemler itibariyle değerlendirilerek, taraflar arasındaki mal hareketlerini yönlendiren faktörler tek tek analize tabi tutulup, ihracat ve ithalatlardaki etkileri ölçülmeye çalışılmıştır. Tüm analiz süresince, Türkiye'nin Avrupa Birliğinden yaptığı ithalatların gelişimini belirleyen aşağıdaki değişkenler incelendi: Nispi fiyatlar, krediler, direkt yatırımlar, ürünlerin nispi fiyatları, Türkiye'nin üretim yapısı ve ithalat kapasitesi. İncelenen ilk üç değişken AB'nin Türkiye pazarında rekabet edebilirliğini tanımlar. Son üç değişken ise AB'den yapılan ithalat ile Türkiye'nin ithalat bileşimi arasındaki bağlantıyı ortaya koyar. Dönemlere göre iki değişkenin önemi farklıdır. Rekabet edebilirlik değişkenleri hazırlık dönemi boyunca AB'den yapılan ithalatının gelişimini belirlemiştir. Yapısal değişkenler geçiş döneminin belirleyicisidir. Ancak son döneme bakıldığında (1984-1994) rekabet edebilirlik değişkenlerinin tekrar ön plana çıktığı gözlenmiştir. Türkiye'nin AB'ne ihracatının analizinde elde edilen sonuçlar şöyledir. İhracatın gelişimini belirleyen iki temel değişken saptanmıştır, bunlar arz ve talep değişkenleridir. İhracatın gelişiminde arz değişkenleri 1973-1979 ve 1984-1994 dönemlerinde etkili olurken, talep değişkenleri 1965-1972 ve 1980-1983 dönemlerinde etkili olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relations between the European Community (E.C.) and Turkey- have been analyzed by considering the period between 1963, When a partnership pact was signed with EC in Ankara, and 1995, when the Association Council Decisions. The relations have been assessed by periods taking the three stages that the partnership pact proses into consideration. Here, the factors directing the property movements between the sides have been analyzed one by one, and their effects on exports and import have been tried to be emphasized. Throughout the analysis the following variables -which determine the development of imports from EC to Turkey- have been examined: relativ prices, credits, direct investments, the relativ prices of goods, Turkey's production structure and imports capacity. The first three variables examined describe EC's competetiveness in the Turkish market. The last three variables suggest the linkage between the imports from EC and Turkeys imports combination. The significance of the two variables is different in term of periods. The variables of competetiveness have determined the development of imports from EC during the preperation period. Structunel variables are the determinants of a transition period. However, when the last period was considered (1984-1994), the variables of competetiveness, again, have been observed to be leading. The results obtained from the analysis of Turkey's exportation to EC are as follows: Two main variables which determine the development of exports have been established. These are the variables of supply and demand. In the development of exports.supply variables have been effective between 1973-1979 and between 1984-1994. Demand variables have been effective between 1965-1972 and between 1980-1983.