Ekonomik kriz dönemlerinde işletmelerde finansal yönetim (Eskişehir'de faaliyet gösteren dokuma, giyim eşyası ve deri sektörüne ait işletmelerde anket uygulaması)
  1. Tez No: 43075
  2. Yazar: METİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET 1994 yılında yaşanan ekonomik krizin sonucu olarak, ekonomi % 6 oranında daraldı. Türk Lirası dolara karşı % 171 oranında devalüe edildi ve enflasyon % 150'lere ulaştı. Dolar karşısında Türk Lirasının yüksek oranda devalüe edilmesi ithal girdilere bağımlı olan sektörlerin maliyetlerini büyük ölçüde arttırdı. 1994 Ekonomik Krizine tepki olarak hazırlanan 5 Nisan Ekonomik İstikrar Tedbirleriyle birlikte devlet harcamaları kısıldı. Satmalına gücünün düşmesiyle iç pazar daraldı. Bu sebepten dolayı kamu sektörüne iş yapan işletmeler yatırımlarını durdurmak zorunda kaldılar. Ekonomik krizin olumsuz etkilerini minimize etmek için, işletmeler personel azaltımma gittiler, masraflarını azalttılar ve ihracata önem verdiler. Bu çalışma krizin işletmeler üzerine olan etkisini ölçmeye ve çözüm yolan bulmaya yönelik bir çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the economic crisis in 1994, the economy was narrowed at a rate of 6 %. TL was devaluated againist $ at 171 % and inflation was realized at 150 %. High devaluation of TL against $ increased the cost of the sector which depends on imported inputs. Due to the economic crisis in 1994, April 5, The stabilization program became effective and public expenditures were reduced a great deal. By the reduction of purchasing power, the domestic market was narrowed. Because of this the companies Which had business relationships with public, offices have come to a point where they had to halt their projects. In order to minimize the effect of the economic crisis, the companies increased their exports, reduced their expenditures, let their workers go. This studies aim is to measure of crisis upon to companies and to find some solutions against the crisis.