Öğretmen ve okul yöneticilerinin zihin engelli çocukların kaynaştırılmasında karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşleri
- Tez No: 43073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL KIRCAALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı öğretmen ve okul yöneticilerinin zihin engelli çocukların kaynaştırmasında karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırma öğretmen ve okul yöneticilerinin kaynaştırma konusunda görüşlerini belirlemek olduğundan betimsel yöntem izlenmiştir. Araştırmanın deneklerini 1994-1995 öğretim yılında Eskişehir İl Merkezi' nde Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı ilkokullarda ve ilköğretim okullarında görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerden son üç yılda kaynaştırılmış öğrencisi olanlardan oluşmaktadır. Araştırma verileri öğretmen ve yöneticilerden, hazırlanan görüşme formu kullanılarak, bireysel görüşme yoluyla toplanmıştır. Araştırma bulguları sorunların, kaynaştırmanın tanımı ve kapsamının belirlenmesi, kaynaştırmaya yerleştirilecek öğrencinin seçimi, kaynaştırılmış öğrencinin ailesinin eğitimi, denetim ve rehberlik esaslarının oluşturulması, kaynaştırmaya ilişkin yasal alt yapısının yetersizliği, kaynaştırma öncesi hazırlıkların yetersizliği ve uygulanan programın uyarlanmasının güçlüğü konularında yoğunlaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the teachers' (instructors') and administrators' opinions about the problems that they face with in mainstraming program of mentally retarded children. Because of the purpose of this study, it was designed descriptively. The subjects were the teachers and the administrators working in primary puplic schools of the Head Office of Public Education in Eskişehir, 1994-1995 and had experiences for the last three years with mainstreamed students. The data were collected from the individual interviews with the teachers and the administrators with a developed interview form. The results revealed that the problems mostly occurred in defining the concept and the content of mainstreaming, selecting the students to the mainstreaming program, educating the parents of the mainstreamed students, formating the principles of counselling and controlling mechanisms, the incompetency of legal bases of the rules in mainstreaming and of the preparations before the mainstreaming program and the difficulties in aplications of the applied programs. i i