Konjuge tip iyonik polimer bir eyleyicinin konum ve kuvvet kontrolü
Position and force control of a conjugated electro-active polymer actuator
- Tez No: 430777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konjuge polimer eyleyiciler sahip oldukları; düşük elektriksel gerilim altında çalışabilme, biyo-uyumluluk ve mikro ölçekte üretilebilme gibi özellikleri ile mikro ölçekli uygulamalarda kullanılmaları için önemli bir potansiyele sahiptirler. Genellikle üç katmanlı olarak üretilen konjuge polimer eyleyicilerin karmaşık yapısı elektromekanik davranışlarının modellenmesini güçleştirmektedir. Ayrıca bu eyleyiciler kuru ortamda çalıştıklarında eyleyici yapısında bulunan iyonik sıvı buharlaşması kaynaklı olarak dinamik davranışlarında büyük değişimler göstermektedirler. Bu durum eyleyicilerin hassas kuvvet ve konum kontrolünü zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, konjuge tip iyonik polimer bir eyleyicinin mikro ölçekte konum kontrolünde, periyodik referans sinyallerinin takibi için iyi sonuçlar veren tekrarlamalı kontrol yöntemi ve bunun yanında modelleme hataları ve model bozulmaları karşısında iyi sonuçlar veren kayan kipli kontrol yöntemi kullanılmıştır. Eyleyicinin kuvvet kontrolü ise tekrarlamalı kontrol yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Eyleyicilerin genellikle periyodik sinyaller altında çalıştığı göz önüne alınarak bu çalışmada periyodik referans sinyallerinin takip kontrolü yapılmıştır. Ek olarak, tekrarlamalı kontrol sistemi yapısında PI kontrolcü kullanıldığından eyleyici için PI kontrol performansları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conjugated electroactive polymer actuators have unique properties such as, low actuation voltage, biocompatibility and actuating in micro scale, which brings them an important potential to use in micro scale applications. The complex structure of these actuators which are generally manufactured as three layered make it difficult to model their electromechanical behavior. Also, these actuators exhibit significant dynamic behavior changes due to ionic liquid evaporation when working in dry environment. This makes it difficult to control the force and position of these actuators precisely. In this study, repetitive and sliding mode control methodology are used to enhance blocking force and positioning ability of conjugated polymer actuators. In addition to these controllers, PI controller is used in repetitive controller system as a stabilizer controller. By taking into consideration that the actuators generally work under periodic signals, periodic reference signals are used to specify tracking performance of controllers.