Bölge farklılığı ve dikim aralıklarının Kızılağaç (Alnus glutinosa Subsp. Barbata (C.a. Mey.) yalt.) tomruklarından üretilen kontrplakların bazı teknolojik özelliklerine etkileri
Effects of growth regions and plantation spacings on some technological properties of plywood manufactured from alder (Alnus glutinosa Subsp. Barbata (C.a. Mey.) yalt.) logs
  1. Tez No: 430779
  2. Yazar: HALİME GÜDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde doğal bir yayılış gösteren kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. barbata (C.A. Mey.) Yalt.) odunundan üretilen kontrplakların bazı teknolojik özellikleri üzerine bölge farklılığının ve dikim aralıklarının etkileri araştırılmıştır. Kontrplak levhalarının üretiminde, Giresun (Erimez) ve Maçka (Yeniköy) bölgelerinin beş farklı dikim aralıklarından (1m x 1m, 2m x 2m, 3m x 3m, 4m x 4m ve 5m x 5m) alınan kızılağaç tomrukları kullanılmıştır. Üretilen kontrplakların mekanik özelliklerinden TS EN 314-1'e göre çekme-makaslama direnci, TS EN 310'a göre eğilme direnci ve elastikiyet modülü; fiziksel özelliklerinden TS EN 322'ye göre denge rutubeti miktarları, TS EN 323'e göre özgül ağırlık değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, dikim aralıkları azaldıkça kontrplak levhalarının özgül ağırlık değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Buna bağlı olarak levhaların mekanik direnç değerleri de artmıştır. Ayrıca, Maçka (Yeniköy) bölgesinden alınan tomruklardan üretilen levhaların mekanik direnç değerleri genellikle Giresun (Erimez) bölgesine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the effects of region difference and plant spacing on some technological properties of plywood panels manufactured from alder logs. In the manufacture of plywood, it was used alder logs taken from five different plantation spacings (1m x 1m, 2m x 2m, 3m x 3m, 4m x 4m and 5m x 5m) of Giresun (Erimez) and Maçka (Yeniköy) regions. Some mechanical properties such as shear strength, bending strength, modulus of elasticity of the plywood panels were conducted according to TS EN 314-1, TS EN 310, respectively. Physical properties such as equilibrium moisture content and specific gravity were determined according to TS EN 322 and TS EN 323, respectively. As a result of the study, it was determined that the specific gravity values of plywood panels increased with decreasing plantation spacings. Therefore, the mechanical strength values of panels increased. Moreover, the mechanical strength values of panels manufactured from alder logs taken from Maçka (Yeniköy) region were found higher than Giresun (Erimez) region.