Geolgy of and hydrothermal alteration process in the Salavatlı-Aydın geotermal field
  1. Tez No: 65497
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI KARAMANDERESİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
vn ÖZET Bu çalışma Aydın-Salavatlı jeotermal sahası ile Küçük Menderes vadisi Güney doğu yansını içine alan 750 km2 lik bir alanı kaplar. Çalışma alanı sınırları 28°15'00“ doğu, 27°52'30”batı, boylanılan ve 38°07'30“ kuzey, 37°48'47”güney enlemleri arasında yer alır. Bu bölge içindeki Büyük Menderes vadisi içinde halen aktif olan jeotermal sahalardan Aydın-Salavatlı jeotermal sahası ile, Küçük Menderes vadisi içinde yer alan fosil jeotermal sahalardan Beydağı-Cıva, Emirli-Antimuan sahaları arasındaki benzer jeolojik ilişkilerin araştırılması şeklinde yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar şöyle sergilenmiştir. Birinci bölümde Türkiye jeolojisi genel hatları ile özetlenmiş. Menderes Masifi jeolojisi kuyu ve yüzey jeolojisi olarak özetlenmiştir. ikinci bölümde bu çalışma ile elde edilmiş jeoloji istifi sunulmuştur. Menderes Masifindeki üç tektonik dilimin varlığı gösterilmiş. Üst tektonik dilimde gnayslar, metavolkanikler, disten- granat-stavrolit şistler, ve mermerler ayrılmıştır. Üst tektonik dininin alt sının Bozköy sürüklenimi olarak haritalanmıştır. Alt tektonik dilim ise almandin amfibol şist, muskovit- kuvars şist, biyotit-muskovit-klorit şistlerden ibaret olduklan behrlenmiş ve ayrıca metavolkanit içerdikleri ortaya konmuştur. Alt tektonik dilimin alt sının Bozdağ sürüMenirni olarak Emirli köyü ve Çayırköy yörelerinde haritalanmıştır. Üçüncü tektonik dilimde ise yerli kaya birimleri olarak amfibol-albit-epidot şistler, albit-epidot-kuvars şistler, mermer, klorit fillitler, kuvars-klorit-mika şistler, metagabrolar, ve bunları kesen Demirhan metagranitleri şeklinde ayrılmıştır. Üst tektonik dilim bölgesel jeoloji verileri yardımı ile Kambriyen yaşlı, alt tektonik dilim ise devoniyen ve Karbonifer yaşlı, üçüncü tektonik yerli birim ise Permiyen yaşlı kabul edilmiştir. Birimlerin tektonik ve stratigrafik konumlan ile geçirmiş oldukları rnetamorfîzma fazlarında da aynı farklılığı göstermektedir. Üst tektonik dilim en az üç tektonik deformasyon, rnetamorfîzma ve çok fazlı magmatizma içerir. Alt tektonik dilim en az iki tektonik deformasyon, rnetamorfîzma ve çok fazlı magmatizmavm içerir. Yerli otokton birim ise iki tektonik deformasyon, metamorfizma ve çok fazlı magmatizma içerir. Sedimanter istif ise Miyosen (erken) yaşlı kömürlü birimler ile başlar, bu birim AS-1 kuyusundaki veriler ışığında kloritleşmeye varan alterasyon içerir, bunların üzerinde ise Orta Miyosen yaşlı kaba kırıntılılar yerleşir. Bu birimlerin yaşlandırılması pollen analizleri ile belirlenmiştir. Daha üstte ise Pliyosen ve Pleistosen yaşlı detritik lorıntilılar ayrılmıştır. Kuvaterner yaşlı akarsu ve yamaç molozları haritalanmıştır. Üçüncü bölümde magmatik ve volkanik kaya türleri özetlenmiş. Demirhan meta granitleri, granit-granadiyorit- ve gabrolar ayrılmıştır. Çalışma sahasındaki haritalama verileri Aydın Dağlan altında gömülü büyük bir intrüzif kayanın varlığı bölgedeki asit kuvars daykları korelasyon sonuçlan olarak varsayılmıştır. Bölgesel yapı ile ilişkili olarak Başaran volkanitleri, Yenice ve Karaburç volkanitleri lokal olarak haritalanmış, tez içinde sergilenmişlerdir. Üç tektonik dilimde gelişen metamorfizma tipleri kontakt metamorfizma, bölgesel metamorfizma, hidrotermal metamorfizma olarak ayrılmış. Bölgede yapılmış olan jeotermal enerji arama sondajlarından elde edilen bilgiler ışığında bölgedeki hakim metamorfizmanın yeşil şist almandin-amfibol şist zonandan, klorit epidot, illit- montmorillonit-kaolimt zonlan şeklinde gelişen düşük dereceli metamorfizma tipleri ayrılmıştır. Bölgedeki alterasyon türleri fillitik, arjilik, silisik, albitizasyon, kloritleşme, hematitizasyon, ve karbonitizasyon tipi olarak gelişmiştir. Dördüncü bölümde bölgesel jeolojik yapının etkisi altında kaldığı tektonik süreçler İM fazlı itilme olarak belirlenmiş. Bu itilme veya bindirme yapılan Geç Kretase -Erken Eosen evresinde gelişmiş. Büyük Menderes vadisindeki jeotermal sahalar ile Küçük Menderes vadisindeki kidrotermal cevher sahalarının oluşum süreçlerinde en az üç basamak faylı genleşme tektoniği fayları belirlenmiş. Genleşme tektoniğinin zamanlaması Orta Miyosen' den başlamış ve günümüze kadar devam etmiştir.DC Beşinci bölümde etüd sahasında belirlenmiş olan metamorfizma evreleri, bölgesel metamorfizma, kontakt metamorfizma, metasomatizma, hidrotermal alterasyon olayları; opak mineraloji, optik mineraloji, jeokimyasal analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Sonraki bölümlerde ise bölgede yapılmış olan sondajlar yardımı ile aktif jeotermal sistemlerde gözlenen mineral parajenezleri ve oluşum koşullan ile fosil hidrotermal sistemlerin evrimi birbirinin devamı olduğu açıklanmıştır. Aktif jeotermal sistemlerde bulunan kuvars, albite, klorit, kalsit, dolomit, kaolinit, illit, montmorillonit, hematit, jips, dikit, vermikulit, pirit siderit ve hidrobiyotit mineralleri bu bölgedeki jeotermal sistemlerde 200°C hk hazne sıcaklıklarının bekleneceğini ortaya koymuştur. AS-1 ve AS-2 kuyularında ölçülmüş olan 162°C ve 175°C sıcaklıklara karşılık su kimyası ile yapılan karşılaştırmalarda bu sistemlerin üretim yapılan zonlardaki suların karışım suları oldukları belirlenmiştir. Gerçek hazne sıcaklıklarının bu değerlerden yüksek olması gerektiği ortaya konmuştur. Bu bilgiler sonucu yeni sondaj lokasyonları önerilmiştir. Yapılmış olan çalışmaların sonuçları tez kapsamı içinde ayrıntılı olarak tartışılmışta.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study covers an area of 750 km2 which including the Aydin-Salavatli geothermal field and the southeastern part of the Küçük Menderes valley. The study area is located between 28° 15*00“ E, and 27°52'30”W longitudes, and 38°07'30“ N and 37°48'47”S latitudes. Within this region is the Büyük Menderes valley, in which is located the still-active Aydm-Salavath geothermal field, and the Küçük Menderes valley, in which are located the BeydağVHg and Emirli-Sb districts - themselves fossil geothermal fields. This study has been organized such that the geological relationships of the geothermal fields -active and fossil- could be researched. The work which has been done is presented in the following format. In the first chapter, the geological framework of Turkey is summarized. The geology of the Menderes Massif has been presented as both well and surface geology. In the second chapter, the geological sequence ascertained in this study is given. The existence of three tectonic slices in the Menderes Massif is shown. In the upper tectonic slice, gneisses, metavolcanic rocks, kyanite-garnet-staurolite schists and marble have been differentiated. The lower boundary of the upper tectonic slice has been mapped as the Bozköy overthrust. The underlying tectonic slice is made up of almandine-amphibole schist, muscovite-quartz schist and biotite- muscovite-chlorite schists. It has also been determined that these Ethologies contain metavolcanic intervals. The lower boundary of this slice has been recognized as the Bozdağ overthrust and has been mapped in the vicinity of Emirli and Çayırköy villages. As for the third tectonic slice, it comprises autochthonous rock units, differentiated as amphlbole- albite-epidote schists, albite-epidote-quartz schists, marble, chloritic phyllites, quartz- chlorite-mica schists, metagabbros, and the Demirhan metagranite which intrudes these hthologjes. It has been accepted, on the basis of regional geological data, that the upper tectonic slice is Cambrian, that the underlying tectonic slice is Devonian and Carboniferous,and that the autochtonous unit is Permian. The real differences between these units is shown through their tectonic and stratigraphic situations and also the phases of metamorphism which they have undergone. The uppermost tectonic slice contain evidence of at least three tectonic deformation events, metamorphism and abundant magmatism. The underlying tectonic slice contains evidence of at least two tectonic deformation events, metamorphism and abundant magmatism. The autochthonous unit contains evidence of two tectonic deformation events, metamorphism and abundant magmatism. As for the sedimentary sequence, it begins with Miocene (early) aged coal- bearing units. In the light of data on this unit from the AS-1 well, it is found to contain alteration that approaches chloritization. Overlying these rocks are Middle Miocene coarse elastics. Age dating of these units was done on the basis of pollen analyses. Above these rocks, Pliocene and Pleistocene detrital elastics have been differentiated. Finally, Quaternary alluvium and slope debris have been mapped. In the third chapter, magmatic and volcanic rock types are summarized. The Demirhan metagranites, granite-granodiorite and gabbros have been differentiated. It has been hypothesized, on the basis of mapping data from the field area, that a large buried intrusive rock underlies the Aydın Mountains; this supposed unit probably can be correlated with acidic quartz dikes in the region. Descriptions of the Başaran volcanics, related to the regional structure, and the locally mapped Yenice and Karaburç volcanics, are presented in this dissertation. The types of metamorphism which developed in the three tectonic slices are differentiated as contact metamorphism, regional metamorphism and hydrothermal metamorphism (alteration), hi light of information obtained from exploration drilling for geothermal energy done in the region, low-temperature types of metamorphism which developed as chlorite-epidote and ilhte-montaoriflomte-kaolinite zones have been differentiated from the greenschist (almandine-amphibole zone) metamorphism which is predominant in the region. Alteration types which have developed in the region includeVI phyllic, argiUic and silicic types, plus albitization, chloritization, hematitization and carbonatization. In the fourth chapter, the tectonic processes, which remained under the influence of the regional geological structure, are explained as a two-phase thrust. These thrust or overfhrust structures developed during late Cretaceous-early Eocene time. In the processes that led to the formation of geothermal fields in the Büyük Menderes valley and the hydrothermal ore districts in the Küçük Menderes valley, at least three step-faulted, extensiond-tectonic faults are recognized. With regard to timing, extensional tectonics began in the Miocene and have continued to the present day. In the fifth chapter, phases of metamorphism, regional metamorphism, contact metamorphism, metasomatism and hydrothermal alteration events recognized in the study area were analyzed using opaque and polarized microscopic and geochemical-analytical methods. With the help of drilling done in the region, in later chapters it has been explained that observed mineral parageneses and their conditions of formation in active geothermal systems, and the evolution of fossil hydrothermal systems are parts of a continuum. It is proposed that the quartz, albite, chlorite, calcite, dolomite, kaolinite, illite, montmorillonite, hematite, gypsum, dickite, verrnicuhte, pyrite, siderite and hydrobiotite within geothermal systems of this region reflect reservoir temperatures of 200° C. In opposition to 162° C and 175° C temperatures measured in the AS-1 and AS-2 wells, it has been determined from comparisons of water chemistry that the waters in the production zones of these systems are mixed waters. It is further proposed that the real reservoir temperatures must be higher than these values. In light of this information, new drill sites have been proposed. The results of the studies which have been done are discussed in detail within this dissertation.