Bartın organize sanayi bölgesinde bulunan iki hazır giyim fabrikasında çalışan işçilerin çalışma postürleri ile iş kazası ilişkisi
The relationship between working postures and occupational accidents among workers in two ready-to-wear clothing factories located in Bartin organized industrial zone
  1. Tez No: 904749
  2. Yazar: DAMLA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Sağlığı, Clothing Industry, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hazır giyim sektörü ilerleyen teknolojiye rağmen hâlâ yoğun emek gerektiren bir işkoludur. Bu çalışmada amaç; Bartın ilinin organize sanayi bölgesinde bulunan iki hazır giyim fabrikasında çalışan işçilerin çalışma duruşlarının ergonomik açıdan risk seviyelerini tespit etmek ve iş kazalarıyla ilişkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmaya 127 gönüllü kişi katılım sağlamıştır. Katılımcılara sosyo-demografik anket ve CMDQ ölçeği uygulandı. Katılımcıların %75,6'sı kadın, yaş ortalaması 31,9±9, %67,7'si sigara tüketmekte, iş deneyimi ortalaması 8,17±6,7 , %18,9'u iş kazası geçirmiş, %25,2'si hiç koruyucu önlem kullanmamışlardır. İş kazaları en fazla öğleden sonra (%55,5) ve Ocak-Haziran ayları arasında (%70,8) gerçekleşmiştir. İş kazası geçirenlerin en fazla yaralanma türü %50 dikim bölümünde batma, en fazla yaralanan bölge %95,8 üst ekstremite olduğu görüldü. Katılımcıların toplam CMDQ puan ortalaması 79,5±78,3'tür. İş kazaları ile çalışma postürleri arasında anlamlı bir farklılık görülmedi.(p=0,157) Katılımcılar en fazla lise mezunu olmasına rağmen (%33,3) iş kazaları ortaokul ve ilkokul mezunlarında görüldü. İş kazaları ile eğitim durumu arasında anlamlı bir ilişki bulundu.(p=0,032) Hazır giyim sektöründe iş kazalarını önlemek amacıyla çalışanlara sürekli ve düzenli olarak eğitimler verilmeli, sigara bıraktırmaya teşvik çalışmaları yapılmalı ve işçilerin kullandığı ekipmanlar ayarlanabilir olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The ready-to-wear sector remains a labor-intensive industry despite advancing technology. The aim of this study is to determine the ergonomic risk levels of working postures among workers in two ready-to-wear clothing factories located in the organized industrial zone of Bartın province and to investigate their relationship with occupational accidents. A total of 127 volunteers participated in the research. Participants were administered a socio-demographic survey and the CMDQ scale. Of the participants, 75.6% were female, with an average age of 31.9±9.03. Additionally, 67.7% were smokers, with an average work experience of 8.17±6.785 years. 18.9% had experienced occupational accidents, and 25.2% had never used any protective measures. Occupational accidents mostly occurred in the afternoon (55.5%) and between January and June (70.8%). Among those who had experienced accidents, 50% reported injuries in the sewing department, with 95.8% of injuries occurring in the upper extremities. The participants' total CMDQ score averaged 79.5±78.3. No significant difference was observed between occupational accidents and working postures (p=0.157). Despite the majority of participants having completed high school education (33.3%), occupational accidents were more prevalent among those with middle school and elementary school education. A significant relationship was found between educational level and occupational accidents (p=0.032). To prevent occupational accidents in the ready-to-wear sector, continuous and regular training should be provided to employees, efforts to encourage smoking cessation should be implemented, and the equipment used by workers should be adjustable.