Hemen hemen kosimplektik manifoldların yarı-invaryant altmanifoldları
Semi-invariant submanifolds of almost cosymplectic manifolds
- Tez No: 430810
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİP AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı olup, bu bölüm konuyla ilgili literatür bilgisi içermektedir. İkinci bölümde temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde hemen hemen kosimplektik manifoldların yarı-invaryant altmanifoldları tanıtılmış, çeşitli özellikleri verilmiş ve integrallenebilme koşulları araştırılmıştır. Ayrıca altmanifoldun karışık total geodezik olmasının koşulu verilmiştir. Son bölüm ise sonuç ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is introduction. This chapter provides a general knowledge of literature. In the second chapter, we give the basic definitions and concepts. In the third chapter we introduce semi-invariant submanifolds of almost cosymplectic manifolds and we give several properties and search integrability conditions. We also focus mixed totally geodesic of semi-invariant submanifolds of an almost cosymplectic manifold. The last chapter is devoted into results and recommendations.