3-boyutlu yarı-simetrik ve psödo-simetrik hemen hemen alfa-kosimplektik manifoldlar
Three dimensional semi-symmetric and pseudo-symmetric almost alpha-cosymplectic manifolds
- Tez No: 546332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisine adanmıştır. İkinci bölümde, gerekli temel tanımlar ve kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, hemen hemen alfa-kosimplektik manifold yapısı tanıtılmış ve bir örnekle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, belli bazı yarı-simetrik hemen hemen alfa-kosimplektik manifoldları ile ilgili bazı sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci bölümde, belli bazı üç boyutlu psödo-simetrik alfa-Kenmotsu manifoldları ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a general knowledge of literature. In the second chapter, the necessary basic concepts and definitions are presented. In the third chapter, the structure of almost alpha-cosymplectic manifold is introduced and explained with an example. In the fourth chapter, some results related to some certain semi-symmetric almost alpha-cosymplectic manifolds are obtained. In the fifth chapter, three dimensional pseudo-symmetric alpha-Kenmotsu manifolds are addressed in detail and some results are given.