Hemen hemen yarı kosimplektik manifoldların geometrisi
The geometry of almost pseudo cosymplectic manifolds
- Tez No: 413361
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİP AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılarak genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, gerekli temel kavramlardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, hemen hemen yarı kosimplektik manifoldlar için eğrilik özellikleri verilerek bu tip manifoldların bazı paralel tensör alanlarıyla olan ilişkileri incelenmiştir. Dördüncü bölümde hemen hemen yarı kosimplektik manifoldlara iki örnek verilmiştir. Son bölüm ise sonuç ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section and provide a general knowledge of literature. In the second chapter, we have given about the basic concepts needed. In the third chapter, curvature properties of the almost pseudo cosymplectic manifolds are given and some relationships with some parallel tensor fields are examined. In the fourth chapter, we have given two examples for almost pseudo cosymplectic manifolds. The last chapter is divided into results and recommendations.