Centaurea polypodiifolia Boiss. var. Polypodiifolia bitkisinin aktivite yönlendirmeli izolasyon ve karakterizasyon çalışmaları
Bioactivity guided isolation and characterization studies of Centaurea polypodiifolia Boiss. var. Polypodiifolia plant
- Tez No: 430857
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL, PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Asteraceae familyasına ait Centaurea polypodiifolia Boiss. var. polypodiifolia bitkisindeki sekonder metabolitler aktivite yönlendirmeli izole edilerek yapıları belirlendi. Luteolin-8-C-β-D-glikozit (1), quercetin-7-O-β-D-glikozit (2), vanilik asit (3) ve etil 4-hidroksibenzoat (4) bileşikleri etil asetat ekstresinden kromatografik yöntemlerle (kolon kromatografisi, flash kromatografisi, preparatif-HPLC) izole edilerek, spektroskopik metotlarla (1D, 2D NMR) yapıları belirlendi. İzole edilen bileşiklerin C6 ve HeLa hücre hatlarına karşı antikanser aktiviteleri incelendi. Luteolin-8-C-β-D-glikozit (1) ve quercetin-7-O-β-D-glikozit (2) bileşiklerinin her iki hücre hattına karşı 100 µg/mL konsantrasyonda dikkate değer antikanser aktivite gösterdiği belirlendi. Centaurea polypodiifolia Boiss. Hekzan ekstresi için GC-MS analizi yapıldı. Analiz sonucunda ana bileşen olarak Nonacosane, Octacosane, Tetratriacontane ve Palmitic acid belirlendi. Centaurea polypodiifolia Boiss. bitkisinin CHCl3, EtOAc ve MeOH ekstrelerinin HPLC/TOF-MS analizleri gerçekleştirildi. CHCl3 ekstresinde ana bileşenler olarak 4-hidroksi benzoik asit, vanilik asit ve gentisik asit tespit edildi. EtOAc ekstresinde ana bileşenler olarak gentisik asit, fumarik asit, klorojenik asit ve vanilik asit belirlendi. MeOH ekstresinde ise ana bileşenler olarak fumarik asit, klorojenik asit, quarcetin-3-β-D-glucoside, gentisik asit ve diosmin olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study bioactivity guided isolation and identification by secondary metabolites from Centaurea polypodiifolia Boiss. var. polypodiifolia (Asteraceae) was presented. Luteolin-8-C-β-D-glucoside (1), quercetin-7-O-β-D-glucoside (2), vanillic acid (3) and ethyl 4-hydroxybenzoate (4) were isolated by chromatographic techniques (column chromatography, flash chromatography, preparative-HPLC) and the structures of compound were elucidated by spectroscopic methods (1D, 2D NMR). The anticancer activity of isolated compounds were investigated on C6 and HeLa cell lines luteolin-8-C-β-D-glucoside (1) and quercetin-7-O-β-D-glucoside (2) were exhibited out standing activity against both cancerous cell lines (100 µg/mL). GC-MS analysis were performed for hexane extract Nonacosane, Octacosane, Tetratriacontane and Palmitic acid were determined as main compound for was the main constituent of hexane extract. HPLC-TOF/MS analysis were executed of chloroform extract, ethylacetate extract and methanol extract. 4-hydroxybenzoic acid, vanillic acid and gentisic acid were determined as main components in chloroform extract. Gentisic acid, fumaric acid chlorogenic acid and vanillic acid were determined as main components in ethylacetate extract. Fumaric acid, chlorogenic acid, quarcetin-3-β-D-glucoside, gentisic acid and diosmin were the a main constituents of methanol extract.