Tokat koşullarında kırmızı lahana (Brassica oleracea var. capitata f. Rubra) yetiştiriciliği için uygun ekim zamanı ve çeşitlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining of suitable growing periods and varieties of red cabbage in Tokat conditions
  1. Tez No: 430858
  2. Yazar: GÜLBAHAR DEMİRBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDETTİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma; Tokat koşullarında kırmızı lahana yetiştiriciliği için uygun ekim zamanı ve çeşitleri belirlemek amacıyla 2013 yılında yürütülmüştür. Denemede 9 farklı kırmızı lahana çeşidi kullanılmıştır. Tohumlar 4 farklı ekim zamanında (1 Haziran, 15 Haziran, 1 Temmuz, 15 Temmuz) ekilmiştir. Fideler 5-6 yapraklı olduklarında dikilmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede yaprak sayısı (adet/bitki), baş çapı (cm), baş boyu (cm), ortalama baş ağırlığı (g), verim (t/ha), suda çözünebilir kuru madde (%) ve pH incelenmiştir. İncelenen konular çeşitlere göre anlamlı farklılık göstermiştir. Bazı parametreler ise ekim zamanlarına ve ekim zamanı x çeşit interaksiyonuna göre anlamlı bulunmuştur. Verim ve verimi etkileyen parametreler ekim zamanları geciktikçe azalmıştır. Ekim zamanlarına göre; en yüksek ortalama baş ağırlığı (675.22 g) ve verim (29.9 t/ha) 1 Haziran ekim zamanında elde edilmiştir. Çeşitlere göre; en yüksek verim Dore Fı (36.21 t/ha) Rondale Fı (31.86 t/ha) ve Emon Fı (31.00 t/ha) çeşitlerinde belirlenmiştir. Ayrıca, en yüksek verim 1 Haziran ekim zamanını ile Dore Fı (59.47 t/ha), Emon Fı (48.89 t/ha) and Rondale Fı (44.96 t/ha) çeşitleri interaksiyonunda meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the best suitable sowing date and varieties for red cabbage cultivation in Tokat conditions, 2013. 9 different red cabbage varieties were used in the experiment. Seeds were sown in four different date (June 1, June 15, July 1, and July 15. Seedlings were planted when they had 5-6 leaves. The experiment was designed as split plot design with 3 replications in randomized complete blocks. Leaf number (number/plant), head diameter (cm), head height (cm), average head weight (g), yield (t/ha), total soluble solids (%) and pH were investigated in the experiment. All parameters were significantly affected by varieties. Some parameters were significantly affected by sowing date or sowing date x variety interactions. Yield and parameters that affect on yield were decreased by delaying sowing date. According to sowing dates, the highest average head weight (675.22 g) and yield (29.9 t/ha) were obtained from 1 June Sowing date. According to varieties, the highest yield was determined at Dore Fı (36.21 t/ha) Rondale Fı (31.86 t/ha) and Emon Fı (31.00 t/ha) varieties. In addition, The highest yield was found out at 1 June and Dore Fı (59.47 t/ha), Emon Fı (48.89 t/ha) and Rondale Fı (44.96 t/ha) varieties interaction.